Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ήττα του ΑΟ Αγρινίου στο τοπικό ντέρμπι με τον Χαρίλαο Τρικούπη

Καλύτερος ο Χαρίλαος Τρικούπης, πήρε το τοπικό ντέρμπι σε ένα κατάμεστο κλειστό που φιλοξένησε φίλους και των δύο ομάδων σε ένα απόγευμα – γιορτή του Αιτωλοακαρνανικού μπάσκετ

Νέα ήττα έκανε ο ΑΟ Αγρινίου την Κυριακή (12/11) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, στο πλαίσιο της 6ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας. Οι Αγρινιώτες ουσιαστικά δεν μπήκαν ποτέ στο παρκέ και ηττήθηκαν στο κατάμεστο κλειστό του ΔΑΚ από τον Χαρίλαο Τρικούπη με σκορ 62-81.

Οι Μεσολογγίτες μπήκαν πολύ πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν, φτάνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν μόλις 14 πόντους σε 15 λεπτά αγώνα. Στο δεύτερο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου όμως, η ομάδα του Μυριούνη έβγαλε αντίδραση. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, έκανε σερί 10-0, το οποίο βέβαια δεν ήταν αρκετό για να ρίξει τη διαφορά κάτω από διψήφιο αριθμό με τη λήξη του ημιχρόνου (25-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Τρικούπης ήταν καλύτερος μέσα στο γήπεδο κι έβρισκε πολλές λύσεις επιθετικά, την ίδια ώρα που ο ΑΟ Αγρινίου δεν είχε καθαρό μυαλό. Οι Αγρινιώτες περιορίστηκαν σε ατομικές προσπάθειες, δεν έβγαλαν συστήματα στο παρκέ και το πλήρωσαν με αύξηση της διαφοράς ακόμη και στους 20 πόντους. Το παιχνίδι έληξε με τον Χαρίλαο να φτάνει στην τελική επικράτηση με διαφορά 19 πόντων (62-81).

Εξαιρετική η ατμόσφαιρα στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το οποίο φιλοξένησε και αρκετό κόσμο από το Μεσολόγγι. Οι φίλοι των δύο ομάδων κάθονταν δίπλα-δίπλα κατά τη διάρκεια του αγώνα και μπορούσαν να πανηγυρίσουν και να φωνάξουν συνθήματα, χωρίς να υπάρξουν παρατράγουδα…

ΑΟ Αγρινίου – Χαρίλαος Τρικούπης 62-81

Δεκάλεπτα: 10–19, 25–35, 43–58, 62–81.
Διαιτητές: Ζακεστίδης – Μηλαπίδης.
Α.Ο. Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 3, Μπερερής 2, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 17(3), Κυριλής Δ. 5(1), Ρέντζιος, Γκρέκας 6, Μήτσου 7(2), Σταύρου 8, Κασαμπαλής 14, Τάγκας.
Χαρίλαος Τρικούπης (Ιωάννης Δημητριάδης): Γυφτάκης 3, Βουρνάς 5(1), Λειβαδάς 3(1), Ντόβας 8, Ξηρός, Μουράτογλου, Σταυρόπουλος 13(1), Περρωτής 18, Τριπολίδης, Καραγκιολίδης 6, Αδαμόπουλος 7, Πολίτης 18(4).