Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ήττα του ΑΟ Αγρινίου στο τοπικό ντέρμπι και παράπονα από τη διαιτησία

Την ήττα με 79-68 γνώρισε ο ΑΟ Αγρινίου στο τοπικό ντέρμπι με τον Χαρίλαο Τρικούπη στο Μεσολόγγι, στο πλαίσιο της 17ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής. Παράπονα από τους διαιτητές Μπούκα-Τσολάκο έχουν οι Αγρινιώτες.

Ο ΑΟ Αγρινίου δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 27-10 στο πρώτο δεκάλεπτο παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ. Οι παίκτες του Μυριούνη προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά πριν το ημίχρονο, έφτασαν στο -6, αλλά η διαφορά ξανανέβηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ταμπλό στο 46-30. Οι Αγρινιώτες βέβαια διαμαρτύρονται εντόνως για φάουλ-εφευρέσεις των διαιτητών σε πολλές φάσεις.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λίγο-πολύ ίδια. Ο ΑΟ Αγρινίου προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν απαντήσεις στην επίθεσή τους, με τον πίνακα του σκορ να γράφει 79-68 με το σφύριγμα της λήξης.

Η Διοίκηση του ΑΟΑ ευχαρίστησε την Διοίκηση του Χαρίλαου Τρικούπη για τη φιλοξενία, σημειώνοντας χαρακτηριστικά ότι “ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι μεταξύ δύο ομάδων που μπορούν να δώσουν πολλά στο μπάσκετ του Νομού και απέδειξαν ότι δίκαια βρίσκονται σε αυτό το επίπεδο”. Οι διοικούντες του ΑΟ ωστόσο τόνισαν για τη διαιτησία ότι “είμαστε πολύ δυσαρεστημένοι από τους διαιτητές του αγώνα, οι οποίοι είναι ανίκανοι να σφυρίξουν έναν τόσο κρίσιμο αγώνα και για τις δύο ομάδες. Ειδικά ο πρώτος διαιτητής Μπούκας είναι επικίνδυνος για το άθλημα και θα πρέπει η ΚΕΔ να ελέγξει την ικανότητα του να παίρνει σωστές αποφάσεις”.

Δεκάλεπτα: 27-10, 46-30, 64-52, 79-68.
Διαιτητές: Μπούκας – Τσολάκος.
ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Ιωάννης Δημητριάδης): Ιωάννου 9(2), Βουρνάς 7, Πέττας, Παπαδιονυσίου 5(1), Τοπουζίδης 7(1), Μουράτογλου 12(1), Σταυρόπουλος 12, Παπαρέγκας 5(1), Γεωργιάδης 8, Μουρίκης 2, Τσαπατώρης, Ψάλτου 12.
ΑΟ Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 2, Μπερερής 10, Σαπλαούρας, Τάσσος 8, Πουρνάρας 2, Μπαρούχας 8(2), Γκρέκας 9(2), Μήτσου 7, Γκόβας 15(1), Μακρής 7, Δασκαλάκης.