Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ήττα του ΑΟ Αγρινίου από τον Εθνικό για το Κύπελλο

Στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Α΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος ο ΑΟ Αγρινίου γνώρισε την ήττα από τον Εθνικό, το Σάββατο (16/9) το απόγευμα, στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου με 55–70.

Οι Αγρινιώτες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 8-2 και 10-5, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 18–12. Οι παίκτες του Μυριούνη ξαναπήραν προβάδισμα στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τη διαφορά στους 5 πόντους λίγο πριν το ημίχρονο και στην ανάπαυλα το σκορ ήταν 31–29. Ο ΑΟΑ πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 41–50. Στη συνέχεια οι παίκτες του Μυριούνη μείωσαν τη διαφορά στο σουτ, αλλά ο Εθνικός αξιοποιώντας την εμπειρία του ανέβασε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη με 70–55.

Δεκάλεπτα: 12–18, 31–29, 41–50, 55–70.
Διαιτητές: Δημόπουλος – Κωνσταντινίδου.
Α.Ο. Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 2, Μπερερής 10, Στάνκοβιτς, Μουρατίδης 16(2), Γκρέκας, Σταμούλης, Τάσσος 2, Κασαμπαλής 9, Μήτσου 2, Σταύρου 12, Ρέντζιος, Κυριλής 2.
Εθνικός (Βαγγέλης Βλάχος): Καρακωσταντάκης 2, Μάρτζος 9(3), Σκιαθίτης, Τσούτσος 19(4), Λάανε 9(3), Μαραγκίδης 1, Οικονομόπουλος 13, Μαχαίρας 13, Περσίδης 4, Σκλήβας, Φίλα.

Τίμησε τον “Εθνικάρα”

Ο ΑΟ Αγρινίου βράβευσε τον Γιάννη Μαντζουράνη, τον γνωστό σε όλο το φίλαθλο κοινό ως “Εθνικάρας”, ο οποίος ακολούθησε την αγαπημένη του ομάδα στο Αγρίνιο, για να δει από κοντά την προσπάθειά της στο Κύπελλο απέναντι στους Αγρινιώτες. Ο “Εθνικάρας”, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, τιμήθηκε από τον ΑΟΑ με τον Πρόεδρο Περικλή Γερμανό να του χαρίζει ένα λάβαρο και ένα κασκόλ του Α.Ο.Α..

Κατά τη διάρκεια του αγώνα εμψύχωνε τους παίκτες του Εθνικού και στο τέλος πανηγύρισε μαζί με τους παίκτες των Πειραιωτών τη νίκη, ενώ ευχήθηκε στους ανθρώπους του ΑΟ Αγρινίου καλή πορεία στο πρωτάθλημα.