Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Ήττα της ΑΛΦΑ 93 στο Αιτωλικό, μετά από δύο παρατάσεις (ΦΩΤΟ) - AgrinioVOICE.gr

Ήττα της ΑΛΦΑ 93 στο Αιτωλικό, μετά από δύο παρατάσεις (ΦΩΤΟ)

Ματς από τα λίγα έγινε στο Αιτωλικό ανάμεσα στον τοπικό Λιακατά και την ΑΛΦΑ, το απόγευμα του Σαββάτου (12/12), στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ. Νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα του Αιτωλικού με 94-89 μετά απο δυο παρατάσεις, με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για πολλά και κρίσιμα λάθη των διαιτητών…

Οι παίκτες του Καραπιπέρη μπήκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και πήραν προβάδισμα 7 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο (13-20). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί πριν το ημίχρονο και μείωσαν τη διαφορά στους 2 πόντους (35-37).

Στην επανάληψη, ο Λιακατάς συνέχισε πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 22-17 στην τρίτη περίοδο πέρασε μπροστά στο σκορ (57-54). Στην τέταρτη περίοδο, το ματς ήταν… βγαλμένο από άλλη κατηγορία. Οι δύο ομάδες απέδιδαν εξαιρετικό μπάσκετ, αλλά κάποια λάθη των διαιτητών στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν επέτρεψαν στην ΑΛΦΑ να κρατήσει τη νίκη μέσα στο Αιτωλικό. Σταυρόπουλος,, Κυριαζής και Κουδούνας έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν και ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ σε 79-81, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Μετά απο time-out του Φαράντου, η επαναφορά γίνεται για τους παίκτες του Αιτωλικού και ο Μακρής με καλάθι ισοφαρίζει για το 81-81, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, στο πρώτο πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν και πάλι το προβάδισμα (84-86) λίγο πριν το τέλος. Με ακόμη μερικές λάθος αποφάσεις των διαιτητών όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπόσμο σε 86-86 με δύο εύστοχες βολές και έστειλαν το ματς σε νέα παράταση.

Τα πολλά φάουλ των παικτών μέχρι εκείνο το σημείο περιόρισαν ιδιαίτερα τις επιλογές των δύο προπονητών. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι στις επιθετικές τους επιλογές στην δεύτερη παράταση, παίρνοντας εν τέλει τον αγώνα με 5 πόντους διαφορά (94-89).

Κορυφαίος για την ΑΛΦΑ ο Σταυρόπουλος (28π.), μαζί με Κυριαζή (20π.) και Κουδούνα (19π.), ενώ από τους γηπεδούχους ο Καρπέτης (25π.) και ο Μακρής (22π.) ήταν οι καλύτεροι.

Δεκάλεπτα: 13-20, 22-17, 24-17, 22-27.
Παρατάσεις: 5-5, 8-3.
Λιακατάς Αιτωλικού (Φαράντος): Τουσίνι, Κοτσόργιος 16, Κουφός 3(1), Καρπέτης 25(4), Τσικνιάς, Σφυρής, Λαχανάς, Λειβαδάς 5, Μπόσμος 19, Καραπαναγιώτης, Καστανάς 4, Μακρής 22(3).
ΑΛΦΑ 93 (Καραπιπέρης): Κυριαζής 20(4), Θεοφάνης, Σταυρόπουλος 28(2), Κουβέλης 9(1), Ηλιού 5, Βατίστας 8, Κουδούνας 19, Παρθένης, Καραπιπέρης, Κορώζης, Σωτηρόπουλος, Θεοδωρακάκος.

• Επόμενο ματς για την ΑΛΦΑ με τον ΑΟ Βόνιτσας στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου (16:00).