Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ήττα στο… νήμα για τον ΑΟ Αγρινίου από τον ΠΣ Ευκαρπίας

Την ήττα με 79-76 γνώρισε ο ΑΟ Αγρινίου στην Ευκαρπία από την τοπική ομάδα το απόγευμα της Κυριακής (22/11), παρότι 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα είχε το προβάδισμα με 75-76. Οι δύο ομάδες σε όλο το παιχνίδι βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τους παίκτες του Μυριούνη να κάνουν υπερπροσπάθεια για τη νίκη, δίχως όμως επιτυχία. Ο ΑΟΑ πλήρωσε τα δικά του λάθη τόσο κατά τη διάρκεια του αγώνα, όσο και στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και έφυγε με την ήττα από την Ευκαρπία.

Οι παίκτες του Μυριούνη ξεκίνησαν το πρώτο δεκάλεπτο πολύ χαλαρά και αντιμετώπισαν προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία, δεχόμενοι 26 πόντους με τη λήξη της περιόδου (26-19)! Ευτυχώς για τον ΑΟ Αγρινίου, η επιθετική του γραμμή τον διατήρησε στο παιχνίδι χάρη στις εμπνεύσεις του νεαρού Ναούμη. Η δεύτερη περίοδος ήταν σαφώς καλύτερη για τον ΑΟΑ, αφού βελτίωσε την άμυνά του και έφτασε στο 43-38 με τη λήξη του ημιχρόνου, μένοντας μέσα στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του ΑΟΑ συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και έφεραν αρκετές φορές το παιχνίδι στο καλάθι, με την τρίτη περίοδο να λήγει με σκορ 60-58. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα, ενώ ο ΑΟΑ πέρασε μπροστά 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη (75-76)! Ωστόσο, ένα λάθος του Ναούμη αρχικά και ένα άστοχο σουτ του Γεωργούλα στην επόμενη επίθεση των φιλοξενούμενων έφεραν τα πάνω κάτω και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 79-76.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ξανά ο Ναούμης για τον ΑΟ Αγρινίου (29π.), ο Αναστασάκης (13π.) και ο Μπερερής (8π.), που είχε κρίσιμα ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, ο Σουτζόπουλος (29π.) και ο Κουντουρατζόγλου (25π.) ήταν ο βασικός κίνδυνος για την άμυνα των παικτών του ΑΟΑ.

Δεκάλεπτα: 26-19, 17-19, 17-20, 19-18.
ΠΣ Ευκαρπία (Αμοιρίδης): Ματενίδης 3(1), Τσινόπουλος 10, Δώδος 5(1), Κουντουρατζόγλου 25(1), Γκουτζιομήτρος, Κολότσιος, Γκαβέζος, Γκόφας 2, Σουτζόπουλος 29(2), Κόκουρας 5.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής, Μπερερής 8 (10 ριμπάουντ) , Τσιρώνης 7(1), Παραπούρας 8(1), Ναούμης 29(2), Μπαρούχας 5(1), Μήτσου 3(1), Γεωργούλας 3(1), Αναστασάκης 13.

Νίκησε ξανά ο Αίολος Αστακού

Δυσκολεύτηκε περισσότερο ο Αίολος Αστακού αυτή την Αγωνιστική, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 74-78 επί του Ανατόλια και, άλλωστε, αυτό είναι το σημαντικό. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού, κατάφερε σε μία επικίνδυνη έξοδο να αναδειχθεί και πάλι νικήτρια, συνεχίζοντας να διατηρεί το απόλυτο των νικών σε επτά αγώνες στο πρωτάθλημα.