Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Ήττα στο Λουτράκι για την Προοδευτική με παράπονα από τη διαιτησία

Την ήττα με σκορ 31-28 γνώρισε η Προοδευτική στο Λουτράκι με αντίπαλο τον Β.Α.Ο. Λουτρακίου, το απόγευμα του Σαββάτου (6/2), για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Χάντμπολ των Ανδρών.

Οι Αγρινιώτες ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και παίζοντας καλή άμυνα με τους Νιαβή και Παπανίκο, αλλά και τον τερματοφύλακα Ράϊκο να κάνει σημαντικές επεμβάσεις, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι το 20ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Νιαβής έσπασε το χέρι του και αντικαταστάθηκε, κάτι που αποσυντόνισε την Προοδευτική, με το ημίχρονο να κλείνει με 14-13 υπέρ του ΒΑΟ.

Στην επανάληψη, οι διαιτητές του αγώνα κ.κ. Κούτσος και Ψυλλός έκαναν πολλά λάθη και με τις αποφάσεις τους αποδεκάτισαν τους Αγρινιώτες με συνεχόμενες δίλεπτες αποβολές, αλλά και με τα πέναλτι που έδιναν στους γηπεδούχους.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Συράκου παρέμεναν κοντά στο σκορ μέχρι και το 50ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο “άναψαν τα αίματα” όταν ο Παπανίκος αποβλήθηκε επειδή ρώτησε τον διαιτητή “γιατί δεν αποβλήθηκε αντίπαλος παίκτες που αντικανονικά πέρασε μέσα από το ημικύκλιο της σέντρας την ώρα που εκτελούνταν ρίψη από την Προοδευτική”.

Για τα λάθη του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά και για την αποβολή του Παπανίκου στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Διοίκηση του Συλλόγου θα προχωρήσει σε καταγγελία στην Κ.Ε.Δ. για τους δυο διαιτητές, ενώ σε σχετική ανακοίνωσή της σημειώνει: “Από την αρχή του Πρωταθλήματος θελήσαμε να μαχόμαστε μέσα στις 4 γραμμές του γηπέδου και να μην ασχολούμαστε με τη διαιτησία. Όμως το ματς στο Λουτράκι ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι και ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του. Δεν επιτρέπουμε σε κανέναν να παίζει παιχνίδι σε βάρος της ομάδας μας και η ανοχή μας τελείωσε”.

Προοδευτική Αγρινίου (Συράκος Παναγιώτης): Μπαζούλας Β.(Τ/Φ), Νιαβής Α., Λιανός Μ., Γεωργομήτρος Α.(3), Σωτηρόπουλος Χ., Κωνσταντόπουλος Γ.(4), Λιόκαυτος Κ.(7), Ράπτης Π.(5), Γουργολίτσας Γ.(1), Ράϊκος Σ.(Τ/Φ), Μουζάκης Λ., Δήμου Χ., Παπανίκος Δ.(4), Ράϊκος Κ.(4), Μαυρέλης Χ.

• Επόμενος αγώνας για την Προοδευτική είναι με τον Πανιώνιο Άργους, την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016 και ώρα 14:00 στο Αγρίνιο.