Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Ήττα στην Τούμπα για τον Παναιτωλικό - AgrinioVOICE.gr

Ήττα στην Τούμπα για τον Παναιτωλικό

Για μία ώρα άντεξε στην Τούμπα η ομάδα του Δέλλα

Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα υψηλή απόδοση, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Παναιτωλικού στην Τούμπα (2-1) το απόγευμα της Κυριακής (11/11).

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι στην επίθεση και παρότι ο Παναιτωλικός άντεξε για μία ώρα αγώνα, επικράτησαν εύκολα με 2-1. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με αυτογκόλ του Μαρινάκη (63′) και πέτυχε γρήγορα δεύτερο γκολ (66′), κάτι που μείωσε τα περιθώρια αντίδρασης του Παναιτωλικού. Τα “καναρίνια” μείωσαν με τον Καμαρά στο 72′, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν στη συνέχεια.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε έχοντας την κατοχή της μπάλας (έφτασε έως και 75% στο πρώτο μισάωρο) και απείλησε στο 12’ με κεφαλιά του Πρίγιοβιτς, η οποία πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κυριακίδη. Ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού είπε, με εντυπωσιακό τρόπο, «όχι» στην καρφωτή κεφαλιά του Πέλκα (17’) στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ πίεζε, αλλά η πίεση απέφερε μόνο… κόρνερ, χωρίς να μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα πλην των ευκαιριών με Πρίγιοβιτς και Πέλκα. Ο Λημνιός (29′) είχε μία ακόμη καλή στιγμή για την ομάδα του Λουτσέσκου, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ ο Κυριακίδης έσωσε την ομάδα του στο 44′, διώχνοντας την προβολή του Σάχοφ σε κόρνερ.

Η πρώτη τελική του Παναιτωλικού ήρθε στο 40ο λεπτό με τον Μάζουρεκ, το σουτ του οποίου πήρε προς την εστία του Πασχαλάκη, αλλά ο υψηλόσωμος γκολκίπερ απέκρουσε εύκολα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, αλλά ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να είναι πιο δραστήριος. Ο Μπίσεσβαρ έχασε την πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων στο 49’. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε χωρίς… τελικές, αλλά η λύτρωση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 63’. Ο Πρίγιοβιτς, από την σέντρα του Λημνιού, πήρε την κεφαλιά, η οποία εξοστρακίστηκε στην πλάτη του Μαρινάκη και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε γρήγορα και δεύτερο γκολ. Η βολίδα του Σάχοφ αποκρούστηκε ασταθώς από τον Κυριακίδη, πήγε στο δοκάρι και στρώθηκε στον Άκπομ, ο οποίος από κοντά, με προβολή, έκανε το 2-0!

Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν γρήγορα στο ματς, με τον Καμαρά στο 72ο λεπτό να εκθέτει την άμυνα του ΠΑΟΚ και με όμορφη ενέργεια να μειώνει σε 2-1. Το γκολ έδωσε θάρρος στους φιλοξενούμενους, που βγήκαν στην επίθεση, κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους, αγχώνοντας την Τούμπα.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης.
ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Κίτσιου (84′ Χατσερίντι), Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Σάκχοφ (72′ Μαουρίτσιο), Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (57′ Άκπομ), Πρίγιοβιτς.
Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Άργκους (85′ Λιάβας), Μάλης, Μαρινάκης, Μπαρμπόσα, Λουσέρο, Ντίαζ, Μανά (73′ Ρότσα), Καμαρά, Μάζουρεκ.
Γκολ: 63′ Μαρινάκης (αυτ.), 65′ Άκπομ / 71′ Καμαρά.
Κάρτες: 51′ Σάκχοφ, 84′ Κίτσιου, 90+1′ Πέλκας / 52′ Μάζουρεκ, 56′ Μαρινάκης.