Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Ήττα στην Τούμπα για τα "καναρίνια" (1-0) - AgrinioVOICE.gr

Ήττα στην Τούμπα για τα “καναρίνια” (1-0)

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να μπλοκάρει τον ΠΑΟΚ για 75 λεπτά μέσα στην Τούμπα το απόγευμα του Σαββάτου (16/9), αλλά δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα, παρά την αδυναμία του ΠΑΟΚ να ελέγξει απολύτως το παιχνίδι. Ένα λάθος της άμυνας στο 75ο λεπτό άφησε τον Πρίγιοβιτς εντός φάσης και με το κεφάλι νίκησε τον Κυριακίδη για το 1-0 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 5ο λεπτό για τον Παναιτωλικό, με ένα σουτ του Ντίας από δεξιά που έφυγε ψηλά άουτ. Στο πρώτο 15λεπτο το ματς δεν είχε ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο και τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να απειλήσει από τις αντεπιθέσεις. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να γίνει επικίνδυνος στο 17΄, με τον Κλέσιο να κάνει ατομική ενέργεια από το κέντρο, αλλά το σουτ του λίγο έξω από την περιοχή κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Ρέι.

Ο ΠΑΟΚ είχε φάσεις για γκολ μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους. Η πρώτη απειλητική φάση για τον “Δικέφαλο” ήρθε στο 35ο λεπτό. Μακ και Λέοβατς έπαιξαν το “ένα-δύο”, με τον Σλοβάκο όμως να μην βρίσκει καλά την μπάλα στο πλασέ που επιχείρησε και τον Κυριακίδη να μπλοκάρει έπειτα από κόντρα στο πόδι του Ρότσα. Η δεύτερη έγινε στο 45΄, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάτσε με πάσα στην περιοχή, σουτ στην κίνηση του Μάτος που κόντραρε και νέο σουτ του Λέοβατς που κόντραρε και πάλι με την μπάλα να φεύγει κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε επίσης με κακό ρυθμό. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 55΄ για να δούμε κάτι αξιόλογο, όταν ο Μάτος έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά στην περιοχή ταλαιπωρώντας τους αμυντικούς του Παναιτωλικού, με τον Κυριακίδη να αποκρούει την σέντρα-σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση ο Βραζιλιάνος. Ο ΠΑΟΚ είχε την σπουδαιότερη ευκαιρία του για να σκοράρει στο 61ο λεπτό. Ο Ελ Καντουρί έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Μάτος έκανε την καρφωτή κεφαλιά με τον Κυριακίδη να αποκρούει δύσκολα και στην επαναφορά ο Πέλκας έπιασε ένα δυνατό βολέ στην κίνηση, με τον Μόρα να απομακρύνει την μπάλα σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Στο 63ο λεπτό πέρασε στο ματς ο Βιεϊρίνια, ο οποίος στο 67΄, με μία κεφαλιά υπό πίεση έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Κυριακίδη. Δύο λεπτά αργότερα ο Βιεϊρίνια είχε νέα ευκαιρία, όταν έπιασε σκαστό σουτ από αριστερά μετά από σέντρα, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι. Στο 75′ ήρθε το αποτέλεσμα της 20λεπτης πίεσης του ΠΑΟΚ. Ο Τσίμιροτ έκανε γέμισμα στην περιοχή και ο αμαρκάριστος Πρίγιοβιτς έπιασε γυριστή κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα με τον Κυριακίδη να μην μπορεί να αντιδράσει.

Ο ρυθμός έπεσε μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να πάρει μέτρα στο γήπεδο για να αναζητήσει την ισοφάριση. Ένα μακρινό σουτ του Μάζουρεκ στο 83΄ δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Ρέι, καθώς η μπάλα έφυγε αρκετά ψηλά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να φύγουν με βαθμό από την Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το 1-0 και να παίρνει τους τρεις βαθμούς.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Ρέι, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Λέοβατς, Κάτσε (63΄ Βιεϊρίνια), Τσίμιροτ, Κάμπος, Ελ Καντουρί, Μακ (53΄ Πέλκας), Πρίγιοβιτς (80΄ Κουλούρης).
Παναιτωλικός (Χάβος): Κυριακίδης, Ρότσα, Μιχάι, Μόρας, Μαρινάκης, Πάουλο, Μπεχαράνο (72΄ Μπράβο), Ρόσα, Λόπες (77΄ Μάζουρεκ), Κλέσιο, Ντίας (71΄ Μαρκόφσκι).
Γκολ: 75′ Πρίγιοβιτς
Κάρτες: 71′ Πέλκας / 36′ Μπεχαράνο, 54′ Κλέζιο