Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Ήττα στην πρεμιέρα του Κυπέλλου για τον Παναιτωλικό - AgrinioVOICE.gr

Ήττα στην πρεμιέρα του Κυπέλλου για τον Παναιτωλικό

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Παναιτωλικός στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο, στην πρεμιέρα του Κυπέλλου Ελλάδος, το απόγευμα της Τετάρτης 26 Οκτωβρίου 2016. Οι Αγρινιώτες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με πολλές αλλαγές και ηττήθηκαν με γκολ του Μπάγκα από το 65′, μετά από σέντρα του Λε Ταλέκ. Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου, ο Πανθρακικός κέρδισε με 3-0 την Καλλιθέα.

Χωρίς πολλές φάσεις και κακό ποιοτικά ήταν το πρώτο ημίχρονο στον αγώνα του Παναιτωλικού με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Η καλύτερη στιγμή καταγράφηκε στο 7ο λεπτό, όταν ο Μπίτολο βρήκε τον Λημνιό, ο οποίος παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Παναιτωλικό. Βρέθηκε απέναντι στον Κριστιάνο, έκανε το σουτ, αλλά ο Πορτογάλος έπεσε και μπλόκαρε. Στο 25′ ο Μπρίτο έβγαλε κάθετη στον Κεϊτά, ο οποίος αν δεν πήγαινε τόσο δεξιά, θα μπορούσε να εκτελέσει τον Κριστιάνο, ενώ η μοναδική φάση στην οποία απείλησε ο Παναιτωλικός ήταν ένα σουτ του Φερέιρα στο 14′.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ατρόμητος ήταν καταιγιστικός και έδειχνε πως ήταν θέμα χρόνου το υπέρ του γκολ. Στο 49′ ο Μπίτολο από εκτέλεση πλαγίου βρήκε τον Λημνιό, που έκανε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο επιθετικός του Ατρομήτου βρέθηκε σε καλή μέρα και στο 50′ κόπηκε από τον Μάκο την τελευταία στιγμή, ενώ στο 52′ έπιασε ήταν η σειρά του Μιγκέλ Ροντρίγκες να διώξει το σουτ του νεαρού.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 55′, μετά από σέντρα του Λε Ταλέκ, ο Μπρίτο με δυνατό σουτ από κοντά σούταρε άστοχα. Στο 59′ ήταν η σειρά του Λε Ταλέκ να απειλήσει με σουτ, ενώ η υπεροχή των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο 65′ όταν ο Τόνσο πέρασε κάθετη πάσα στον Λε Ταλέκ, αυτός με σέντρα βρήκε τον Μπάγκα, ο οποίος με κεφαλιά στο 1ο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν μετέτρεψε την υπεροχή του σε γκολ. Μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν στο 78′ όταν ο Τομανέ και ο Μαρκόφσκι δεν πρόλαβαν να βάλουν το πόδι και το κεφάλι, αντίστοιχα, στην πορεία της μπάλας μετά από φάουλ του Ρότσα.

Ατρόμητος (Κορακάκης): Παπαδόπουλος, Γκουγκούδης, Μπίτολο, Ζησόπουλος, Κοντοές, Κεϊτά (52′ Ουμπίντες), Μπάγκα, Μπρίτο (80′ Βασιλείου), Μπαστακός (57′ Τόνσο), Λημνιός, Λε Ταλέκ.
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κριστιάνο, Κλέσιο, Μάκος, Ροντρίγκες, Ρότσα (85′ Κουτρομάνος), Καμαβουάκα, Φερέιρα (73′ Τομανέ), Τσοκάνης, Ουάρντα, Ρόσα (73′ Λεντέσμα), Μαρκόφσκι.