Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ήττα στην πρεμιέρα στην Τούμπα

Κακές εκτιμήσεις από τον Κνετ και στα δύο γκολ

Την ήττα με 2-1 γνώρισε στην Τούμπα ο Παναιτωλικός στην πρεμιέρα της Σούπερ Λιγκ 1, το βράδυ της Κυριακής 25 Αυγούστου. Τα “καναρίνια” πλήρωσαν την κακή εκτίμηση του Κνετ στις δύο φάσεις των γκολ και παρά το όμορφο γκολ του Ντάλσιο στις καθυστερήσεις δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι θετικό από το παιχνίδι. Σε γενικές γραμμές ωστόσο ο Παναιτωλικός στάθηκε καλά στην Τούμπα, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και ηττήθηκε κυρίως για την αδράνεια του τερματοφύλακά του στο 27′ και στο 76.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πιέζοντας από το πρώτο λεπτό αρκετά ψηλά. Στο 5′ και στο 7′ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Κνετ νίκησε τον Πέλκα κι εν συνεχεία ο Κρέσπο αστόχησε σε κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο αλλά δεν απειλούσαν ιδιαίτερα. Ωστόσο, κατάφεραν να προηγηθούν στο 27′ με τον Σφιντέρσκι. Ο Γιαννούλης έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Πολωνός με κεφαλιά προ του Κνετ έγραψε το 1-0. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Πέλκας έχασε μεγάλη φάση να κάνει το 2-0, από το ύψος του πέναλτι.

Βελτίωση στο β’, αλλά χωρίς ουσία

Ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο. Πήρε τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε να βγάλει επιθέσεις. Ο Μπαΐροβιτς δυσκολεύτηκε να κάνει σωστά τελειώματα σε 2-3 ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και τα “καναρίνια” έφτασαν στο 76ο λεπτό να δεχτούν δεύτερο τέρμα. Ακόμη μία κακή εκτίμηση του Κνετ σε σέντρα σουτ του Μίσιτς από πλάγια δεξιά κόστισε αρκετά στον Παναιτωλικό που βρέθηκε πίσω με δύο τέρματα.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να πιέζει και να κυνηγά το γκολ. Στο 79′ ο Μπαΐροβιτς έχασε νέα ευκαιρία σε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, ενώ ο Ντάλσιο στις καθυστερήσεις μείωσε σε 2-1 με ωραίο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.