Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ήττα στην Κέρκυρα για τον Παναιτωλικό

Μετά την ήττα από τον Λεβαδειακό, ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε κακός στην Κέρκυρα και γνώρισε την ήττα από την τοπική ομάδα με 1-0. Οι Αγρινιώτες βρέθηκαν στο νησί των Φαιάκων το Σάββατο (21/10) και δεν επιβεβαίωσαν την ανοδική τους απόδοση, φτάνοντας στην ήττα.

Ο Παναιτωλικός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Αυτό βέβαια δεν εμπόδιζε την Κέρκυρα να έχει αυτή τις ευκαιρίες. Ο Επστάιν ήταν ιδιαίτερο απειλητικός, ενώ και ο Παμλίδης τροφοδοτήθηκε αρκετά από τους συμπαίκτες του και απείλησε τον Κυριακίδη, στο 11′ (κεφαλιά που βρήκε δοκάρι) και στο 17′.

Ο Παναιτωλικός κυκλοφορούσε πιο καλά τη μπάλα, όμως οι αμυντικοί της Κέρκυρας έβρισκαν τον τρόπο να εξουδετερώνουν τις προσπάθειες των παικτών του Χάβου, οι οποίοι είχαν μόλις δύο τελικές στο πρώτο ημίχρονο με Μάσουρεκ (29΄) και Παρρά (41΄). Οι γηπεδούχοι είχαν επίσης την ευκαιρία του Γκομές στο 32′ (ο Κυριακίδης έβγαλε σχεδόν πάνω στη γραμμή το πλασέ του Γάλλου), αλλά και το σουτ του Επστάιν στο 40′ που πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα του. Η πρώτη ευκαιρία άξια αναφοράς όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για την Κέρκυρα στο 66′, όταν ο Επστάιν δοκίμασε σουτ, το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Κλέσιο να βρεθεί σε θέση βολής, αλλά ο Γρομητσάρης έβαλε το πόδι και δεν επέτρεψε να παραβιαστεί η εστία του Γιαννακόπουλου.

Η Κέρκυρα συνέχισε να απειλεί και στο 75ο λεπτό με τον Παμλίδη έχασε νέα ευκαιρία. Το σουτ του όμως μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από το δοκάρι. Η Κέρκυρα έφτασε εν τέλει σε γκολ στο 79′. Ο Νούνες, 13 λεπτά μετά την είσοδό του, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το γύρισμα του Μόρα με το κεφάλι και με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 0-1. Στα τελευταία λεπτά δεν προέκυψε κάτι και ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα.

Διαιτητής: Θάνος Σέζος (Κιλκίς).
Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γκομές, Ιωάννου, Γρομητσάρης, Ζ. Ντιόγκο, Αρτυματάς, Σιόντης, Σπίνουλας, Ζορμπάς (73′ Μπαλάφας), Επστάιν (66′ Νούνες), Παμλίδης (88′ Μπάουμαν).
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Παρράς (49′ Ρότσα), Μαρινάκης (74′ λ. τρ. Μύγας), Μόρας, Μιχάι, Μπράβο, Μάσουρεκ, Ρόσα, Μ. Πάουλο, Μοράρ, Ντίας (59′ Κλέσιο).
Γκολ: 79′ Νούνες.
Κάρτες: 12′ Αρτυματάς, 25′ Σιόντης, 70′ Ζορμπάς, 85′ Μπαλάφας, 87′ Γκομές, 91′ Νούνες – 23′ Ντίας, 27′ Παρράς, 64′ Μοράρ, 74′ Ρότσα.