Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ήττα στην Καστοριά για τον ΑΟ Αγρινίου (88-77)

Την ήττα γνώρισε, την περασμένη Κυριακή (14/2), στην Καστοριά από την τοπική ομάδα ο ΑΟ Αγρινίου, που “έμεινε” μέσα στο παιχνίδι ουσιαστικά για ένα… δεκάλεπτο. Οι Αγρινιώτες αγνοούν τη “γεύση” της νίκης μακριά από το σπίτι τους για 9 αγώνες τώρα. Η Καστοριά με τη νίκη της αυτή προσπέρασε τον ΑΟ Αγρινίου στην βαθμολογία.

Η ομάδα του Αγρινίου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι στην επίθεση, αλλά “προδόθηκε” από τις κακές της άμυνες με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον έναν πόντο με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (23-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Καστοριά πέρασε στην αντεπίθεση, ενώ παράλληλα δεν άφηνε τους παίκτες του Μυριούνη να σκοράρουν με ευκολία, φτάνοντας στο 49-39 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο ΑΟ Αγρινίου βελτιώθηκε και με επιμέρους σκορ 18-2, μείωσε τη διαφορά στους 8 πόντους (67-59). Η κακή αμυντική λειτουργία του ΑΟ Αγρινίου στο παιχνίδι όμως δεν επέτρεψε να μειώσει κι άλλο τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ανωτερότητά τους κάτω από το καλάθι και με τους ψηλούς τους σε πολύ καλή ημέρα έφτασαν σε μία άνετη νίκη με 88-77.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γυμνόπουλος με 20 πόντους, ενώ για τον ΑΟ Αγρινίου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση ο Μήτσου (20π.) έχοντας 3 τρίποντα. Τον Μήτσου ακολούθησε σε πόντους ο Μπερερής (13π.).

Δεκάλεπτα: 23-24, 26-15, 18-20, 21-18.
Καστοριά (Σούλιος): Αντωνιάδης 13(2), Τρανιάς, Βίτσιος, Γυμνόπουλος 20(2), Τερσενίδης 9(1), Ζυγούρης, Ντάλλης 11(1), Τασιούδης 10, Τεπετίδης 9, Τακίδης, Τσότσος 10, Βοϊβατόπουλος 6.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 13, Γεωργούλας 8(1), Παραπούρας 7, Ναούμης 12(1), Σκαρλάτος 5, Κυριλής, Μήτσου 20(3), Αναστασάκης 8, Πουρνάρας 4, Δασκαλάκης.