Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Ήττα με κάτω τα χέρια στο ΟΑΚΑ (4-0 η ΑΕΚ)

Ανύπαρκτος αμυντικά και επιθετικά ο Παναιτωλικός γνώρισε βαριά ήττα από την ΑΕΚ

Πολύ κακός παρουσιάστηκε ο Παναιτωλικός στο ΟΑΚΑ την Κυριακή (31/3) το απόγευμα και ηττήθηκε με 4-0 από την ΑΕΚ. Οι Αγρινιώτες εμφάνισαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΟΚ και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν δικαιολόγησαν την βαθμολογική τους θέση. Τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, ο Τίτορμος ήταν απαράδεκτος και γνώρισε βαριά ήττα από την περσινή πρωταθλήτρια.

Η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από πολύ νωρίς και διατηρούσε την κατοχή της μπάλας. Ο Παναιτωλικός από την άλλη ήθελε κυρίως να αμυνθεί και είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη του τελική έγινε στο 54’… Στο πρώτο ημίχρονο ο Τίτορμος κατάφερε να περιορίσει την Ένωση, η οποία πάραυτα προηγήθηκε με στημένη φάση με γκολ που πέτυχε ο Οικονόμου σε σέντρα του Μπακασέτα στο 39ο λεπτό. Εκτός της φάσης του γκολ, στο πρώτη ημίχρονο δεν είχαμε ευκαιρίες, αφού η Ένωση δεν μπορούσε να διασπάσει την αμυντική λειτουργία του Παναιτωλικού.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό. Η ΑΕΚ πέτυχε γρήγορα δεύτερο γκολ (50′) και ανάγκασε τον Παναιτωλικό να βγει από τα καρέ του, για ν’ απειλήσει με τον Μπαΐροβιτς τέσσερα λεπτά μετά με αδύναμη κεφαλιά. Ο Τίτορμος έδειχνε ανήμπορος ν’ αντιδράσει, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο τέρμα με τον Μπογέ στο 82′ με ωραία ενέργεια. Νωρίτερα είχε απειλήσει ο Αλμπάνης στο 70, χωρίς επιτυχία. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γαλανόπουλος ένα λεπτό μετά, γράφοντας το τελικό 4-0.

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας).
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Σβάρνας, Οικονόμου, Μπακάκης, Κλωναρίδης (76′ Γκάλο), Χουλτ, Κρστίτσιτς, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (52′ Μάνταλος), Μπογέ, Λιβάγια (67′ Αλμπάνης).
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μάλης, Μάρκος Πάουλο (53′ Τσιγγάρας), Μιχάι, Μάσουρεκ, Πέδρο Αμαράλ, Μπαΐροβιτς, Μαρινάκης, Λουσέρο, Μανά (64′ Γκούγκα), Ντίαζ.
Γκολ: 39′ Οικονόμου, 50′ Μαλής (αυτ), 82′ Μπογέ, 83′ Γαλανόπουλος
Κίτρινες: 37′ Μάζουρεκ.