Ήττα με… κάτω τα χέρια και με ανύπαρκτο πέναλτι

Τραγικός Παναιτωλικός στη Λιβαδειά… Η πρώτη του καλή φάση ήταν στο 91!

Μία από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις έκανε στη Λιβαδειά ο Παναιτωλικός που ηττήθηκε δίκαια από τον Λεβαδειακό με 1-0, παρότι το πέναλτι του Τσαμπούρη ήταν ανύπαρκτο. Στο 91 η πρώτη καλή φάση του Τίτορμου, που ήταν τραγικός και δεν έπεισε σε κανένα σημείο του αγώνα ότι μπορούσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γενικώς πολύ κακό. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να απειλήσουν, με τον Παναιτωλικό να έχει κυρίως τον πρώτο λόγο, αλλά και την κατοχή της μπάλας, η οποία όμως ήταν ανούσια. Ουίλιαν και Γκούγκα δεν μπόρεσαν να τελειώσουν καλά τις φάσεις που τους παρουσιάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι αναζητούσαν μονίμως τον Μαρκόφσκι. Απείλησαν δε με κλασική ευκαιρία στο 41′ όταν ο Σαβαντογκό βρήκε τον πρώην επιθετικό του Παναιτωλικού, ο οποίος έκανε την προβολή, αλλά ο Μιχάι έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν αρκετά για τον Τίτορμο. Η είσοδος του Αμαράλ (Ως δεξί μπακ) αποσυντόνισε την αμυντική προσπάθεια των “καναρινιών” αφού ο Νανγκίς έκανε… πάρτι από την πλευρά του. Από αυτόν άλλωστε ξεκίνησε και η φάση στο 53ο λεπτό που δόθηκε το πέναλτι σε μαρκάρισμα του Άργκους πάνω στον Μαρκόφσκι. Ο Τσαμπούρης ανέλαβε την εκτέλεση κι ευστόχησε για το 1-0.

Η αντίδραση του Παναιτωλικού ήταν ανύπαρκτη, ενώ, από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες για δεύτερο γκολ με Αντιλέχου (64′) και Σαβαντογκό (71′). Η μοναδική στιγμή που απείλησε ο Παναιτωλικός ήταν στο 91ο λεπτό, όταν έπειτα από σέντρα του Άργκους ο Μάζουρεκ δεν μπόρεσε να πλασάρει με ευστοχία.

Διαιτητής: Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών)
Λεβαδειακός (Νίκος Καρεγεωργίου): Μπάγιτς, Ντιόγκο, Αντιλέχου, Ρεκβιασβίλι, Τσαμπούρης, Κονέ, Ζησόπουλος, Στανόγεβιτς (90′ Μητρόπουλος), Νανγκίς, Μαρκόφσκι (89′ Ιωαννίδης), Σαβαντογκό (79′ Σαβοντογκό).
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Τσοκάνης, Άργκους, Μιχάι, Λιάβας (46′ Αμαράλ), Τσιγγάρας (71′ Τσιγγαράς), Λουσέρο, Γκούγκα, Μοράρ (45′ Μανά), Μπαΐροβιτς, Ουίλιαν.
Γκολ: 54′ Τσαμπούρης
Κίτρινες: 16′ Τσοκάνης, 47′ Άργκους