Ήττα με κακή εμφάνιση ο Παναιτωλικός

Πολύ κακή εμφάνιση τα “καναρίνια” στην τελευταία αγωνιστική

Ο αδιάφορος βαθμολογικά Παναιτωλικός ηττήθηκε με 2-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο, πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση στην τελευταία επίσημη υποχρέωσή του για το φετινό πρωτάθλημα. Ιγκλέσιας (24′) και Μανιάς (79′) τα γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Χωρίς ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Αγρίνιο ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Αστέρα. Στο 10ο λεπτό, ο Μπεχαράνο έκοψε σε κόρνερ τη σέντρα του Τσιλιανίδη, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα (18′), ο Κυριακίδης απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη.

Στο 21′ ο Καλτσάς μπήκε από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα, αλλά ο Τσοκάνης απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ στο 24′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 0-1. Μετά από ωραία συνεργασία, ο Τόνσο έκανε το σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής, ο Τσοκάνης έβαλε την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ. Έπειτα από λίγα δευτερόλεπτα, η ομάδα της Τρίπολης άνοιξε το σκορ. Ύστερα από σέντρα από τα δεξιά, ο Καλτσάς έπιασε την κεφαλιά υπό πίεση και ο Ιγκλέσιας από το ύψος του πέναλτι με κοντρόλ και σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κυριακίδη.

Στο 34′, οι Αρκάδες έφθασαν κοντά στο 0-2. Ο Τόνσο βγήκε από τα δεξιά, τετ-α-τετ εντός περιοχής, “έσκαψε” προ του Κυριακίδη, αλλά ο Ντίας “πήρε την μπουκιά από το στόμα” του Μανιά, ο οποίος ήταν σε θέση για γκολ.

Ύστερα από δέκα λεπτά (44′), ο Παναιτωλικός έχασε κλασική ευκαιρία με τον Μοράρ. Ο Μάσουρεκ από τα δεξιά με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Μοράρ, αλλά ο Ρουμάνος δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Αθανασιάδη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (45′), “απάντησε” με μεγάλη ευκαιρία ο Αστέρας. Ο Μανιάς βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, απέφυγε με ντρίμπλα τον Κυριακίδη που είχε βγει εκτός εστίας, έκανε το σουτ, αλλά ο Χαντάκιας απομάκρυνε. Ο Τόνσο δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μάλιστα “κλείδωσαν” τη νίκη στο 79ο λεπτό. Ο Τόνσο με εξαιρετική κάθετη μπαλιά τροφοδότησε τον Μιχάλη Μανιά κι εκείνος από τα αριστερά με πλασέ εντός περιοχής νίκησε στο τετ-α-τετ τον Κυριακίδη κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα (0-2).

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Άργκους (62′ Μίχαϊ), Χαντάκιας (82′ Βασιλούδης), Ρόσα, Τσοκάνης, Μπεχαράνο (82′ Βακράκος), Ρόζα, Ντίας, Μασουρέκ, Μοράρ.
Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς (86′ Ισνάλδο), Τόνσο, Τσιλιανίδης (75′ Ντουντού), Μανιάς (90’+3′ Δουβίκας).
Γκολ: 24′ Ιγκλέσιας, 79′ Μανιάς.
Κάρτες: 37′ Χαντάκιας, 41′ Άργκους, 43′ Μπεχαράνο, 54′ Μοράρ / 27′ Τόνσο, 78′ Ιγκλέσιας, 80′ Μανιάς.
Κόκκινες: 90’+3′ (δεύτερη κίτρινη) Μοράρ.