Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ήττα με ανατροπή εντός… εξαλέπτου!

Δεύτερη ήττα για τον Παναιτωλικό που προβλημάτισε μετά το… 1-0

Στο 71′ προηγήθηκε και στο 77′ το ματς ήταν 1-2. Ο Παναιτωλικός πέτυχε πρώτος γκολ με το πέναλτι του Μπαΐροβιτς, αλλά χαλάρωσε άμεσα και δέχτηκε δύο γκολ εντός έξι λεπτών, με την Ξάνθη να φεύγει με σπουδαίο τρίποντο από το Αγρίνιο, το βράδυ του Σαββάτου (31/8). Δύο ήττες σε δύο ματς ο Τίτορμος που ταξιδεύει στην Κρήτη για ν’ αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ που πήρε “διπλό” στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 3ης Αγωνιστικής.

Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή από το πρώτο λεπτό του αγώνα και προσπαθούσε να φτάσει στην περιοχή των Ακριτών. Απείλησε αρκετές φορές, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Ντίας και Ντάλσιο είχαν όρεξη και δημιουργούσαν φάσεις, αλλά χωρίς θετική έκβαση στην τελική προσπάθεια.

Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες με Φυτόπουλο (11′), Ντίας (17′), Ντάλσιο (21′), αλλά δεν σκόραραν. Στη συνέχεια το ματς ήρθε σε ισορροπία, ενώ η Ξάνθη απείλησε με τον Τζουρίσκοβιτς στο 27ο λεπτό, αλλά ο Κνετ έσωσε την ομάδα του. Στη συνέχεια και μέχρι το πρώτο 45λεπτο δεν έγινε κάτι ιδιαίτερο, με τον Παναιτωλικό να έχει κατοχή, αλλά χωρίς επιθετική ουσία.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν λίγο – πολύ ίδιος. Όσο πέρναγε η ώρα βέβαια, οι δύο ομάδες ήθελαν να πετύχουν κάποιο τέρμα και δη ο Παναιτωλικός που γυρόφερνε έξω από τα καρέ του Μπέντο. Τα «καναρίνια» άνοιξαν το σκορ στο 71′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαΐροβιτς, αλλά σε καμία περίπτωση δεν περίμεναν την αντίδραση της Ξάνθης.

Οι Ακρίτες έφεραν τα πάνω κάτω μέσα σε 6 λεπτά και εκμεταλλευόμενοι ότι οι γηπεδούχοι… έμειναν στα πανηγύρια, έφτασαν στην ισοφάριση στο 72ο λεπτό με τον Εντουάρντο. Λίγο αργότερα ο Παναιτωλικός «άγγιξε» το δεύτερο γκολ με τον Μπαΐροβιτς, αλλά η Ξάνθη βγήκε στο 77′ σε αντεπίθεση και με τον Στούργκεον διαμόρφωσε το μετέπειτα τελικό σκορ, 1-2.