Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ήττα με 1-0 στην Ξάνθη για τον Παναιτωλικό

Ήττα από… παράδοση στην Ξάνθη για τα “καναρίνια”

Πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός στην Ξάνθη που ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 1-0 το απόγευμα της Κυριακής (11/3). Οι Αγρινιώτες άργησαν να μπουν στο παιχνίδι και παρά την αυξημένη απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Κάστρο το γκολ του αγώνα στο 23ο λεπτό, μετά από εμφανή αμυντική αδράνεια του Παναιτωλικού.

Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, δημιούργησε ευκαιρίες, πήρε το προβάδισμα στο σκορ και από εκεί και πέρα κράτησε το υπέρ της 1-0 μέχρι το τέλος του ματς. Η πρώτη καλή στιγμή για τους Ακρίτες χάθηκε στο 14′, όταν σε γύρισμα από τα δεξιά η μπάλα έφτασε στον Κάστρο που από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ, αλλά ο Κυριακίδης έδιωξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και στο 23′ βρήκαν το γκολ. Σε εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Κάστρο πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ, ώστε να πετύχουν δεύτερο γκολ, για να κλειδώσουν τη νίκη τους. Στο 44′ ο Κάστρο και πάλι σε στημένη φάση -αν και ήταν οφσάιντ που δεν καταλογίστηκε- πήρε την κεφαλιά και ο Κυριακίδης έδιωξε με το πόδι.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση. Οι παίκτες του Δέλλα πήραν πρωτοβουλίες και προσπάθησαν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Ζίβκοβιτς. Η πίεση απέφερε κάποια κόρνερ και φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά χρειάστηκε να φτάσουμε στο 66ο λεπτό, για να απειλήσουν τα “καναρίνια”. Ο Ντίας έστρωσε στον Πάουλο, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή κέρδισε το κόρνερ, μετά από κόντρα στο σώμα του Σβαρνά.

Στο 68′ ο Παναιτωλικός βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση. Ο Μοράρ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Ζίβκοβιτς σε μία δύσκολη απέκρουση, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Η πίεση της ομάδας του Αγρινίου συνεχίστηκε, αλλά χωρίς κλασικές ευκαιρίες.

Η Ξάνθη απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 80′ όταν σε αντεπίθεση η μπάλα έφτασε δεξιά στον Τριάδη που μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και ο Κυριακίδης μπλόκαρε την μπάλα χωρίς πρόβλημα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς τραυματίστηκε ο Άργκους και δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς με τον Δέλλα να έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ματς με μια ακόμα καλή στιγμή με τον Τριάδη. Ο επιθετικός των γηπεδούχων πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή έκανε το αριστερό σουτ και ανάγκασε τον Κυριακίδη σε ακόμη μία επέμβαση.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (ΕΠΣ Ηπείρου).
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Σβάρνας, Σιλά, Μεχία, Ντε Λούκας (78′ Κάσα Καμαρά), Ντουρίτσκοβιτς (59′ Λουσέρο), Μπρίτο (73′ Γέντρισεκ), Τριάδης, Κάστρο.
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Σοάρες Άργκους, Μαρινάκης, Τσοκάνης (73′ Γιαννιώτης), Μπεχαράνο (79′ Γουίλιαν), Μοράρ, Χόρχε Ντίας, Φάρλεϊ Ρόσα, Κεβν Ιταμπέλ (46′ Κλέσιο), Μάρκος Πάουλο.
Γκολ: 23΄Κάστρο.
Κίτρινες: 22′ Μάρκος Πάουλο, 39′ Ιταμπέλ, 43′ Άργκους, 70′ Τσοκάνης.