Ήττα για τον Παναιτωλικό στη Νέα Σμύρνη (2-0)

Επιστροφή στις… ήττες για τον Παναιτωλικό που έχασε με 2-0 στη Νέα Σμύρνη το απόγευμα του Σαββάτου (21/1) από τον τοπικό Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Οι Αγρινιώτες ήταν κακοί και ασύνδετοι στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του αγώνα και δικαίως ηττήθηκαν εύκολα από τους “πάνθηρες”, που έβγαλαν για ακόμη μία φορά στο χορτάρι τις εξαιρετικές συνεργασίες τους εφέτος.

Ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς και παρά το πρώτο καλό τέταρτο δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Γιαννιώτη και, η αλήθεια είναι ότι, δεν δικαιούταν κάτι παραπάνω από το ματς στη Νέα Σμύρνη. Οι παίκτες του Νταλακούρα μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μετά το 15λεπτο όμως ο Πανιώνιος πήρε τον έλεγχο του ματς τον οποίο διατήρησε μέχρι και την λήξη του.

Τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν πολύ πιο εύκολα μετά το 1-0 από τον Ρισβάνη στο 25′. Ο Μπεν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ρισβάνης, ο οποίος ήταν στην επίθεση επειδή η ομάδα του είχε κερδίσει κόρνερ με πλασέ στη κίνηση νίκησε τον Κυριακίδη και άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Νέας Σμύρνης. Στο 43ο λεπτό ήρθε νέα καλή στιγμή για τον Πανιώνιο με τον Ρισβάνη. Σε κόρνερ από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον κεντρικό αμυντικό των γηπεδούχων που σούταρε με το αριστερό πολύ άστοχα.

Στην επανάληση, στο 54ο λεπτό και σε κόρνερ από τα δεξιά, η άμυνα του Παναιτωλικού δεν απομάκρυνε σωστά και ο Καθάριος έξω από την περιοχή έπιασε ένα δυνατό σουτ, ο Ρισβάνης άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, ο Κυριακίδης αιφνιδιάστηκε και παρά την απόκρουσή του, είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του για το 2-0. Οι Αγρινιώτες παρά τις προσπάθειες αντίδρασης, δεν κατάφεραν και πολλά, με τον Πανιώνιο να απειλεί ξανά στο 66′ όταν ο Σιώπης έπιασε εξαιρετικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν νέα σπουδαία ευκαιρία με τον Σιώπη, ο οποίος σούταρε στην κίνηση μετά από ωραία συνεργασία του Βλάχου με τον Μπεν, αλλά το σουτ του απομάκρυνε δύσκολα ο Κυριακίδης.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό έγινε στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Μαρκόφσκι σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, αφού πρώτα πέρασε τον Τασούλη, αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε σε κόρνερ. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και ο Παναιτωλικός γνώρισε μία ακόμη ήττα.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Τασουλής, Βλάχος, Ρισβάνης, Γκιοάτα, Σιώπης, Κόρμπος, Μασούρας (77′ Ταπόκο), Καθάριος (62′ Σαββίδης), Μασούντ (90′ Γεσίλ), Μπεν.
Παναιτωλικός (Νταλακούρας): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας (61′ Κλέσιο), Τσοκάνης, Μάκος, Κουτρομάνος, Πάουλο (70′ Ρόσα), Ρότσα, Μουνιός (61′ Λόπες), Μαρκόφσκι.
Γκολ: 25′ Ρισβάνης, 54′ Καθάριος.
Κίτρινες: 31′ Μουνιός, 75′ Ρόσα, 89′ Μύγας.