Ήττα για τον Παναιτωλικό στο γήπεδό του από τον Άρη

Το γκολ του Ντουάρτε δεν ήταν αρκετό για τα “καναρίνια”

Μία ακόμα ήττα γνώρισε στο γήπεδό του ο Παναιτωλικός, που έχασε από τον Άρη με 2-1, παρότι είχε ισοφαρίσει με τον Ντουάρτε (48′). Μαρτίνες και Γιουνές τα γκολ για τους φιλοξενούμενους που στο πρώτο ημίχρονο έκαναν… ότι ήθελαν. Κακός σε γενικές γραμμές ο Παναιτωλικός που μπήκε με όρεξη στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε, αλλά δεν αξιοποίησε το μομέντουμ, για να φτάσει στην ανατροπή. Χειροκροτήθηκε από τον κόσμο του Παναιτωλικού ο Μαρτίνες.

Το παιχνίδι δεν είχε και τόσο βαθμολογικό κίνητρο για τις δύο ομάδες, που έπαιζαν για το γόητρο. Ο Άρης, παίζοντας αρκετά ελεύθερα έδειξε την ανωτερότητά του και πήρε από την αρχή του αγώνα τα ηνία. Με όπλο την αριστερή του πλευρά και την αδυναμία του Λιάβα να μαρκάρει τους Ντιγκινί και Μαρτίνες, δημιουργούσε ευκαιρίες. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Γιαννακόπουλος έδιωξε το πλασέ του Μαρτίνες μέσα από την περιοχή. Σε ίδια φάση όμως στο 22′, ο Μαρτίνες ευστόχησε από κοντά για το 0-1. Ο Αργεντινός δεν πανηγύρισε το γκολ σεβόμενος την θητεία του στα “καναρίνια” προ πενταετίας.

Στη συνέχεια και μέχρι το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν δεύτερο γκολ, πάτησαν περιοχή με αξιώσεις, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Από την άλλη, ο Παναιτωλικός δεν μπορούσε ν’ απειλήσει και ο Κουέστα ήταν… θεατής.

Στην επανάληψη, όμως, ο Παναιτωλικός ζωήρεψε. Μπήκε φουριόζος, ισοφάρισε στο 48′ με όμορφο σουτ του Ντουάρτε και πήρε… τα πάνω του. Δύο λεπτά μετά, ο Μπαΐροβιτς απείλησε την εστία του Κουέστα χωρίς επιτυχία, ενώ στο 51′ ο Γιαννακόπουλος έκανε ακόμα μία σωτήρια επέμβαση σε σουτ του πολύ δραστήριου Μαρτίνες. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την ίδια διάθεση με το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο και ο Παναιτωλικός δεν εκμεταλλεύτηκε περισσότερο τις φάσεις που δημιουργούσε.

Ο Άρης στα τελευταία λεπτά κυνήγησε ένα δεύτερο γκολ κι έστειλε προειδοποιητική βολή στο 79′ με κεφαλιά του Ντιγκινί, αλλά ο Γιαννακόπουλος αντέδρασε σωστά. Το γκολ ωστόσο ήρθε με την “χρυσή αλλαγή” του Παντελίδη, τον Γιουνές, ο οποίος στο 86′, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, πέτυχε το 1-2, δίνοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Διαιτητής: Φώτης Φωτιάδης (Καστοριάς)
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μάλης, Μάζουρεκ (64′ Γκούγκα), Μιχάι, Τσιγγάρας, Λιάβας (46′ Μαρινάκης), Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας, Μπαϊρόβιτς, Ντουάρτε.
Άρης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Σόουζα (72′ Τζανακάκης), Ντιγκινί, Λάρσον, Γκαρσία (68′ Φετφατζίδης), Μαρτίνες (83′ Γιουνές), Ματίγια, Σιώπης, Βέλεθ, Κορχούτ, Ρόουζ.
Γκολ: 46′ Ντουάρτε / 22′ Μαρτίνες, 86′ Γιουνές.
Κίτρινες: 52′ Ντίας, 77′ Μαρινάκης / 17′ Σόουζα, 51′ Βέλεθ, 87′ Λάρσον