Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ήττα από τον ΠΑΟΚ παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 32'

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 32’ λόγω δίκαιης αποβολής του Αθανασιάδη, πέτυχε όμως τη νίκη στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Το γκολ για τους Θεσσαλονικείς πέτυχε ο Μυστακίδης στο 62′. Κακός ο Παναιτωλικός σε όλο τον αγώνα, αφού δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να δείξει την αριθμητική υπεροχή του.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Παναιτωλικός αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ και κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο στο 4ο λεπτό. Ο Ρότσα το εκτέλεσε και ο Γλύκος απέκρουσε δύσκολα, για να κρατήσει το “μηδέν” στην εστία του. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στην ευκαιρία του Παναιτωλικού δύο λεπτά μετά με τον Σάκχοφ να κάνει ψηλοκρεμαστό πλασέ που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, μετά από ασταθή απόκρουση του Κυριακίδη. Από εκεί και μετά οι παίκτες του Ίβιτς ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα ο ΠΑΟΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Μετά από λάθος του Ροντρίγκες ο Κάμπος μπήκε στην περιοχή του Παναιτωλικού, έσπασε την μπάλα στον Μπίσεσβαρ που πλάσαρε αμέσως, με τον Κυριακίδη να αποκρούει δύσκολα με το ένα χέρι και τον επερχόμενο Σάκχοφ στον οποίο στρώθηκε η μπάλα να πλασάρει στο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο “Δικέφαλος” είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Πέλκα να πασάρει στον Μπίσεσβαρ που βρέθηκε απέναντι από την εστία μόνος του μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του έφυγε πολύ ψηλά άουτ.

Ο ΠΑΟΚ, όσο κυλούσαν τα λεπτά, ανέβαζε την απόδοσή του δημιουργώντας αξιόλογες φάσεις και κλείνοντας τον Παναιτωλικό στα καρέ του. Οι γηπεδούχοι είχαν την δεύτερη αξιοσημείωτη φάση τους στο 28′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάουλο, με την μπάλα να κοντράρει στο τείχος και να περνάει κόρνερ, λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στο 31΄ο Αθανασιάδης σούταρε ψηλά άουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, ενώ ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε. Ο έμπειρος επιθετικός δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον Χαντάκια, ο οποίος είχε προηγουμένως κάνει φάουλ στον επιθετικό του ΠΑΟΚ κρατώντας τον με τα χέρια. O Καλογερόπουλος σφύριξε το φάουλ, όμως ο Κλάους φανερά εκνευρισμένος από το μαρκάρισμα με τα χέρια, αντέδρασε με αψυχολόγητο τρόπο χτυπώντας με αγκωνιά τον Χαντάκια στο στομάχι.

Στο 41΄ ο ΠΑΟΚ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Μυστακίδης γύρισε την μπάλα στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, όμως ο Σάκχοφ έστειλε ξανά την μπάλα άουτ, επιχειρώντας να σκοράρει με… τον ώμο. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ, με τον ΠΑΟΚ να έχει την υπεροχή με αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ είχε ξανά την υπεροχή, με τον Σάκχοφ να μη βρίσκει δίχτυα ξανά από πλεονεκτική θέση. Στο 51΄ ο Κρέσπο βρήκε τον Ουκρανό με βαθιά μπαλιά, αυτός με κεφαλιά τροφοδότησε τον Μυστακίδη στα δεξιά και εκείνος του έβγαλε εξαιρετική πάσα στην περιοχή, βγάζοντάς τον ολομόναχο απέναντι από τον Κυριακίδη από πολύ κοντά. Ωστόσο ο Σάκχοφ δεν μπόρεσε να σκοράρει ούτε σε αυτή τη φάση πλασάροντας στα πόδια του Έλληνα γκολκίπερ.

Μετά από αρκετές χαμένες ευκαιρίες ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, πετυχαίνοντας το γκολ στο 62΄ παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Ροντρίγκες και πάσα του Πέλκα στον Κροάτη στην αριστερή πλευρά της περιοχής. Εκείνος σέντραρε στον Μυστακίδη που ήταν αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και εκτέλεσε με κοντινή κεφαλιά τον Κυριακίδη για το 0-1.

Στο 67΄ ο ΠΑΟΚ είχε νέα καλή στιγμή, με τον Πέλκα να βγάζει εξαιρετική κάθετη πάσα στον Μυστακίδη, το σουτ του οποίου όμως κόντραρε στον Χαντάκια. Από κει και έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Ο ΠΑΟΚ που έπαιζε για ώρα με αριθμητικό μειονέκτημα οπισθοχώρησε προσέχοντας περισσότερο τα νώτα του για να διατηρήσει το προβάδισμα. Ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να πιέσει, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις.

Στο 86΄ ο ΠΑΟΚ έχασε νέα ευκαιρία για να “κλειδώσει” τη νίκη, με τον Μάτος να μην προλαβαίνει να βρει την μπάλα στη μικρή περιοχή μετά από παράλληλο γύρισμα του Λέοβατς από αριστερά. Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι και ο ΠΑΟΚ πήρε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο Αγρίνιο.

Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (Αθηνών)
Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κυριακίδης, Κούσας, Χαντάκιας, Ροντρίγκες (65΄ Φάρλεϊ), Μύγας (40΄ Κουτρομάνος), Ρότσα, Μάκος, Πάουλο, Κλέσιο, Μουνιός (78΄ Λόπες), Μαρκόφσκι.
ΠΑΟΚ (Β. Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ (63΄ Μαλεζάς), Κάμπος (40΄ Μυστακίδης), Πέλκας (76΄ Κάνιας), Αθανασιάδης.
Γκολ: 62΄ Μυστακίδης.
Κίτρινες: 40΄+4΄ Σάκχοφ, 72΄ Πέλκας, 88΄ Μυστακίδης, 92΄ Λέοβατς / 53΄ Χαντάκιας, 59΄ Μουνιός, 80΄ Ρότσα.
Κόκκινη: 32΄ Αθανασιάδης.