Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ήταν θέμα χρόνου – Πρώτο διπλό για τον ΑΟ Αγρινίου στη Θεσσαλονίκη

Έγραψαν ιστορία οι Αγρινιώτες

Μπορεί να άργησε, αλλά τα κατάφερε ο ΑΟ Αγρινίου να πάρει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη. Οι Αγρινιώτες ήταν εξαιρετική καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν σημαντική νίκη στη Θεσσαλονίκη, κόντρα στον Ιωνικό Ιωνίας (59-75)…

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-24 στην πρώτη περίοδο, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Γεωργούλα, τον Μήτσου και τον Μπερερή. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιθετικό κρεσέντο στο δεύτερο δεκάλεπτο έφεραν τη διαφορά στον ένα πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου (36-37).

Στην επανάληψη όμως, οι Αγρινιώτες ήταν καθολικοί. Παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση δεν άφησαν περιθώρια στους γηπεδούχους και ξέφυγαν με 48-59 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τους παίκτες του Μυριούνη να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και διαχείριση του σκορ, με αποτέλεσμα να φύγουν με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη (59-75).

Γεωργούλας (16π.), Μήτσου (14π.) και Μπερερής (13π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον ΑΟ Αγρινίου στην πρώτη του εκτός έδρας νίκη. Από τον Ιωνικό ο Κρομμύδας σημείωσε 16 και ο Παναγιώτου 14.

Δεκάλεπτα: 12-24, 36-37, 48-59, 59-75.
Ιωνικός Ιωνίας (Μπαξεβάνης): Πρωτούλης 11(2), Παναγιώτου 14(1), Βάσσιος 8, Σιδηρόπουλος 2, Μαυροκεφαλίδης, Μούκας 8(1), Κρομμύδας 16.
AO Aγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 13, Κόκκιος, Παραπούρας 8(2), Ναούμης 4, Μπαρούχας, Σκαρλάτος 6, Κυριλής 4, Μήτσου 14(2), Γεωργούλας 16(2), Αναστασάκης 10, Πουρνάρας.