Σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο για τον Παναιτωλικό

Μετά τα Γιάννενα (0-2), ο Παναιτωλικός κέρδισε εκτός έδρας και τον Άρη (1-2) για πρώτη φορά στην ιστορία του, πάντα σε επίπεδο Σούπερ Λιγκ. Τα «καναρίνια» έχασαν πέναλτι και έπαιζαν με παίκτη παραπάνω για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και, παρά την ισοφάριση του Ντιγκινί (71′), έφτασαν στο σπουδαίο τρίποντο κόντρα στους Θεσσαλονικείς. Μαλής με κεφαλιά από κόρνερ και Λουσέρο με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ τα γκολ για τον Παναιτωλικό.

Πολύ πιο δυνατά μπήκε ο Άρης στον αγώνα με τον Παναιτωλικό, το βράδυ του Σαββάτου (15/12) στο «Κλ. Βικελίδης». Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να πιέσουν ψηλά τον Παναιτωλικό, όμως πλήρωσαν ένα λάθος της άμυνάς τους στο 28ο λεπτό, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μοράρ. Ο Ρουμάνος έφυγε μόνος του μετά από λάθος του Δεληζήση και ανατράπηκε από τον Κουέστα, ο οποίος αποβλήθηκε. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Μάζουρεκ ψηλά άουτ, δίνοντας ελπίδες στους γηπεδούχους να παλέψουν τον αγώνα.

Πριν από την φάση αυτή, ο Άρης απείλησε με τον Δεληζήση (5′) και τον Γιουνές που χτύπησε από πλάγια θέση το δοκάρι. Ο Τίτορμος ήταν άτυχος στο πρώτο τέταρτο, καθώς είδε τον Καμαρά να τραυματίζεται σοβαρά στο 9o λεπτό, μετά από σύγκρουση με τον Δεληζήση.

Ο Άρης αγωνίστηκε για μία ώρα με παίκτη λιγότερο, αλλά ο Παναιτωλικός δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ιδιαίτερα δε στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, ο Τίτορμος πήρε σταδιακά τον έλεγχο του αγώνα και ο Άρης περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, παρότι απείλησε πρώτος με τον Ντιγκινί στο 50′. Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με το πρώτο γκολ καριέρας από τον Μαλή, μετά από κόρνερ του Μοράρ στο 63ο λεπτό μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των φιλοξενούμενων. Η χαρά των «κυανοκίτρινων» βέβαια κράτησε λίγο, γιατί ο Άρης απάντησε στο 72′. Ο Μενέντεζ από αριστερά έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο Ντιγκινί έκανε το 1-1 με κοντινή προβολή.

Πάνω που οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους, ο Λουσέρο με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ πέτυχε το 1-2, σε μία φάση που μεγάλη ευθύνη φέρει ο Σιώπης στο πρώτο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου.

Με τα λεπτά να κυλούν, ο Άρης πίεσε, αλλά ο Μαλής ήταν εξαιρετικός και στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ και ο Κυριακίδης επιστρατεύτηκε σε 2-3 φάσεις, με το τελικό 2-1 να δίνει σπουδαία νίκη στην ομάδα του Δέλλα.

Άρης (Παντελίδης): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Βαλεριάνος (55’ Μενέντεζ), Σιώπης, Ματίγια, Γκάμα, Ματέο Γκασία (82’ Ναζλίδης), Ντιγκινί, Γιουνές (29’ Αναγνωστόπουλος).
Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης, Λιάβας, Τσοκάνης, Μαλής, Σουάρες, Ντίαζ (88’ Χαντακιάς), Λουσέρο, Καμαρά (13’ Μανά), Μάζουρεκ (83’ Τσιγγάρας), Ντα Σίλβα, Μοράρ.