Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Γλίτωσε στο πρώτο… σώθηκε στο δεύτερο

Τον κράτησε ο Γιαννακόπουλος στο πρώτο ημίχρονο και ο Άργκους του έδωσε το τρίποντο -σχεδόν- οριστικής παραμονής

Ο πολύ κακός Παναιτωλικός του πρώτου ημιχρόνου μεταμορφώθηκε στην επανάληψη και πήρε καθοριστικό τρίποντο, το οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ του εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία. Στο +10 -ουσιαστικά +11- από την 13η θέση τα “καναρίνια” που πήραν ιστορικό… εξάποντο (νίκη μέσα-έξω) στο γειτονικό ντέρμπι με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Παναιτωλικός χρειάστηκε τις επεμβάσεις του Γιαννακόπουλου στο πρώτο ημίχρονο για να μείνει στο παιχνίδι, ενώ στην επανάληψη με τέρμα του Άργκους στο 79′ έφτασε στο υπερπολύτιμο 1-0. Δοκάρι είχε ο Μάζουρεκ στο 0-0.

Ο χειρότερος Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο

Ο Παναιτωλικός είχε πολύ καιρό να κερδίσει και αυτό του δημιούργησε άγχος. Τόσο άγχος που σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ούτε μία τελική ευκαιρία στην εστία του Μιχαήλ, παρότι είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του 45λέπτου.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά ο Γιαννακόπουλος είπε “όχι” σε όλες τις ευκαιρίες των παικτών του Πετράκη με τις δύο πιο αξιοσημείωτες να ανήκουν στον Νικολιά… Στο 32ο λεπτό ο Νικολιάς βγήκε από δεξιά, έκανε το πλασέ, αλλά ο Γιαννακόπουλος απομάκρυνε και πέντε λεπτά μετά, ο Σεργκελασβίλι πέρασε τον Τσιγγάρα που γλίστρησε, έβγαλε στον Νικολιά που έκανε το σουτ, αλλά ο Γιαννακόπουλος απομάκρυνε και πάλι.

Έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το παιχνίδι

Στην επανάληψη η εικόνα του Παναιτωλικού άλλαξε ριζικά. Ο Γιαννακόπουλος, στο 47′, ήταν και πάλι εκεί, για να πει “όχι” στον Μάνο κι έδωσε… το έναυσμα για αντεπίθεση. Ο Παναιτωλικός πήρε τα ηνία του αγώνα, έβγαλε αντίδραση και άρχισε τις επιθέσεις.

Ένα λεπτό μετά, στο 48’, ο προωθημένος και ξεχασμένος Μιχάι βρέθηκε τετ α τετ με τον Μιχαήλ, αλλά το πλασέ του δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Κύπριο τερματοφύλακα, ο οποίος απέκρουσε και απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμαράλ στο 57′. Ο Παναιτωλικός συνέχισε να πιέζει και μετά από όμορφη σέντρα του Γκούγκα, ο Μάζουρεκ με κεφαλιά από την μικρή περιοχή πέτυχε το δεξί δοκάρι του Μιχαήλ στο 62ο λεπτό…

Με το παιχνίδι να φτάνει στο τελευταίο τέταρτο, ο Παναιτωλικός έψαχνε να βρει χώρους. Ο Πάουλο, που αγωνίστηκε ξανά μετά από περίπου τέσσερις μήνες, έβγαλε γλυκιά σέντρα στο 79′ στον Άργκους, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά “κάρφωσε” τον ΠΑΣ για το 1-0. Στη συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε φάσεις με τον Παναιτωλικό να κάνει διαχείριση και να φτάνει στην τελική επικράτηση που τον φέρνει στο +10 από την 13η θέση και στο -4 από την 5η θέση και τον Άρη.

Το 1-0 με τον Άργκους:

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Τσιγγάρας, Μιχάι, Άργκους, Αμαράλ, Ντίας, Λουσέρο (78′ Μάρκος Πάουλο), Μασουρέκ, Μανά (59′ Γκούγκα), Ουίλιαν, Μοράρ (78′ Μπάιροβιτς).
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ, Μπουκουβάλας, Κάργας, Σκόνδρας, Μιχαήλ (84′ Ξύδας), Σεργκελασβίλι, Κάστρο, Νικολιάς, Βιντάλ (76′ Πάντελιτς), Μάνος, Λεό (77′ Νάουμετς).
Γκολ: 79′ Άργκους.
Κάρτες: 32′ Κάργας, 42′ Βιντάλ, 56′ Μιχαήλ.