Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Φινάλε με βαριά ήττα για τον Παναιτωλικό

Κάκιστος ο Παναιτωλικός – Ήττα με 4-0 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Ο Παναιτωλικός έκλεισε τη φετινή σεζόν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, γνωρίζοντας την ήττα με 4-0 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Ο Τίτορμος δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι και δέχτηκε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο από μία ομάδα που μέσα στο 2019 είχε μόλις 4 νίκες και που είχε σκοράρει πάνω από τρία γκολ μόνο κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Αρνητικό ρεκόρ για τα “καναρίνια” η αμυντική τους επίδοση με 48 τέρματα παθητικό σε 30 αγώνες (είχε δεχτεί 46 το 2015-2016).

Δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα ο Παναιτωλικός, που παρατάχθηκε βέβαια με αλλαγές στην ενδεκάδα του. Οι παίκτες του Τίτορμου γνώρισαν βαριά ήττα από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μπήκε πιο ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ το μεσημέρι της Κυριακής (5/5). Ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα στο χορτάρι και μόλις στο 14ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κάτσε από τον Άργκους. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Χατζηγιοβάνης, κάνοντας το 1-0. Πέντε λεπτά μετά ήρθε το 2-0, αφού ο Γιαννακόπουλος δεν μπόρεσε ν’ αντιδράσει σε πλασέ του Μακέντα, με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του.

Ο Παναιτωλικός φαινόταν ανήμπορος ν’ αντιδράσει και στο 39′ ήρθε και τρίτο τέρμα για το “τριφύλλι”. Ο Θεοχάρης με όμορφη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, έδωσε στον Μακέντα, ο οποίος με ένα απλό άγγιγμα έκανε το 3-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα με τον Παναιτωλικό να κάνει προσπάθειες μείωσης στο σκορ, κυρίως με στημένες φάσεις. Ο Κότσαρης όμως αντέδρασε σωστά όπου χρειάστηκε. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, ο Παναθηναϊκός όμως έφτασε και σε τέταρτο γκολ μετά από νέο λάθος του Γιαννακόπουλου. Ο Εμμανουηλίδης εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού μετά από σουτ του Καμπετσή και έκανε το 4-0.

Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας)
Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Θεοχάρης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Χατηθεοδωρίδης, Τζανδάρης (77′ Καμπετσής), Κάτσε, Στάικος, Χατζηγιοβάνης, Αρμενακάς (66′ Εμμανουηλίδης), Μακέντα (79′ Αθανασακόπουλος).
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Τσιγγάρας, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης (66′ Αμαράλ), Λουσέρο, Μάρκος Πάουλο, Ντουάρτε, Γκούγκα, Μανά (79′ Παρράς), Μπάιροβιτς.
Γκολ: 14′ Χατζηγιοβάνης, 19′-40′ Μακέντα, 81′ Εμμανουηλίδης.
Κίτρινες: 42′ Χατζηθεοδωρίδης / 12′ Άργκους.