Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Έχασε σπουδαία ευκαιρία για το “διπλό” στη Λεωφόρο… (0-0)

Ελέω… Βλαχοδήμου, ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να φύγει νικητής από την έδρα των “πράσινων”

Ο Παναιτωλικός εμφανίστηκε πολύ καλά διαβασμένος στη Λεωφόρο το βράδυ του Σαββάτου (3/2) και πήρε σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για αγωνιστική ανάκαμψη. Οι Αγρινιώτες βέβαια είχαν τις πιο κλασσικές ευκαιρίες στον αγώνα, αφού είχαν δοκάρι με τον Μοράρ στο πρώτο ημίχρονο και τρεις σπουδαίες τελικές στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά έπεσαν πάνω στον Βλαχοδήμο. Τους 20 βαθμούς έφτασαν τα “καναρίνια”.

Tο παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις και το ματς έδειχνε ισορροπημένο, με τους παίκτες και των δύο πλευρών να κάνουν πολλά λάθη. Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε από τον Παναιτωλικό. Ο Μοράρ με εκτέλεση φάουλ αρκετά έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκών του Βλαχοδήμου, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το 0-1.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο 24′ μετά από λάθος γύρισμα του Ροντρίγκες. Ο Δώνης όμως που βγήκε σε θέση τετ α τετ με τον Κυριακίδη δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία. Δέκα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός απείλησε και πάλι μέσω σπόντας. Σε εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά η μπάλα βρήκε στο σώμα του Μαρινάκη, πήρε περίεργη τροχιά και έφυγε λίγο έξω από την εστία του Κυριακίδη. Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν έγινε κάτι το σημαντικό…

Έχασε κλασικές ευκαιρίες ο Παναιτωλικός

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και, χωρίς να απειλείται, έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μεν στο 54ο λεπτό με τον Χατζηγιοβάνη, αλλά δεν είχαν τον έλεγχο του αγώνα.

Ο Παναιτωλικός απάντησε με μια κλασική ευκαιρία πέντε λεπτά μετά. Ο Μοράρ πέρασε υπέροχα από τα αριστερά δυο παίκτες του Παναθηναϊκού, έκανε τη σέντρα και ο Κλέσιο πήρε την εξ επαφής κεφαλιά, για να διώξει με το ένα χέρι ενστικτωδώς ο Βλαχοδήμος. Ένα λεπτό αργότερα, ο Έλληνας γκολκίπερ έκανε ξανά σπουδαία -διπλή- επέμβαση. Ο Ντίας έπιασε σουτ-βολίδα, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά απέκρουσε και κοντινό σουτ του Μαρινάκη, που βρέθηκε σε θέση φορ… Ο Παναιτωλικός απείλησε ξανά στο 70ο λεπτό με τον Μοράρ να σουτάρει πάνω στα σώματα έπειτα από όμορφη ενέργεια του Κλέσιο…

Οπισθοχώρηση και σημαντικός βαθμός

Αφού απέτυχε να σκοράρει, ο Παναιτωλικός  έδινε περισσότερο χώρο στους γηπεδούχους και σταδιακά κλεινόταν στα καρέ του Κυριακίδη. Αυτό βέβαια δεν έδωσε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους, οι οποίοι απείλησαν με ένα σουτ του Χατζηγιοβάνη και με ψαλίδι του Μυστακίδη στο 89′, μετά από κόρνερ, με τον Κυριακίδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και παρέμεινε το 0-0.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)
Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Κουρμπέλης (46′ Μυστακίδης), Κάτσε, Χατζηγιοβάνης (70′ Κουλιμπαλί), Λουντ, Άλτμαν (78′ Μπουζούκης), Δώνης.
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Μιχάι, Περέιρα, Μάρκος Πάουλο, Ντίας, Βασιλούδης (88′ Χαντάκιας), Κλέσιο (78′ Γουίλιαν ), Ρόσα (90′ Νταλακούρας), Μοράρ.
Κίτρινες: 45′ Κουρμπέλης/27′ Ντίας.