Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Εξαιρετικό μπάσκετ από τον ΑΟ Αγρινίου και... έξι στα έξι! - AgrinioVOICE.gr

Εξαιρετικό μπάσκετ από τον ΑΟ Αγρινίου και… έξι στα έξι!

Με ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση στο γήπεδό του, ο ΑΟ Αγρινίου επικράτησε άνετα της ΕΑΚ Θεσσαλονίκης και έφτασε στο 6×6 στην έδρα του. Οι Αγρινιώτες παρότι ξεκίνησαν άσχημα το παιχνίδι, συνήλθαν από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ανέτρεψαν το σκορ και πήραν μία εύκολη νίκη, που τους βοηθάει στην “μάχη”, που δίνουν για παραμονή στην Β Εθνική.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν χαλαρά στο πρώτο δεκάλεπτο, σε ένα κατάμεστο κλειστό στο ΔΑΚ Αγρινίου, είχαν κακές επιλογές στην άμυνα και έμειναν πίσω με 19-26 μετά τα πρώτα δέκα λεπτά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μυριούνη όμως “πήραν μπρος” και μείωσαν σε 39-41 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, το τρίτο δεκάλεπτο καθόρισε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ, ενώ βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση έφτασαν στο επιμέρους σκορ 23-12, πηγαίνοντας με διαφορά 9 πόντων στην τέταρτη περίοδο (62-53). Το τέταρτου δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι παίκτες του Μυριούνη κυριαρχούσαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, φτάνοντας τη διαφορά στους 18 πόντους με το σφύριγμα της λήξης (87-69).

Κορυφαίος για την ομάδα του Μυριούνη ο 18χρονος Σωκράτης Ναούμης (27π.), που είχε τέσσερα τρίποντα! Πολύ καλή απόδοση είχαν ο Μπαρούχας και ο Μήτσου (12π. και 11π. αντίστοιχα). Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Γιώργος Μπερερή (12π., 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ). Από την ΕΑΚ ο Καλπαξίδης σημείωσε 21 πόντους και ο Γιαννούλης 16.

Δεκάλεπτα: 19-26, 20-15, 23-12, 25-15.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής 4, Μπερερής 12, Τσιρώνης 2, Παραπούρας 3(1), Ναούμης 27(4), Σκαρλάτος, Κόκκιος, Μπαρούχας 12(2), Μήτσου 11(3), Γεωργούλας 9, Αναστασάκης 7, Πουρνάρας.
ΕΑΚ Θεσσαλονίκης (Μπάλτου): Δικταπανίδης, Καπλαξίδης 21(3), Παπαβασιλείου, Γαιτανίδης 3, Γαρέζος, Καραϊσκάκης 6, Παπαθανασίου, Δάλπας 4, Μπέγας 7, Πολιτόπουλος 2, Γιαννούλης 16, Γιαννουζάκος 9(3).

• Φωτογραφία: Thomas Pappas