Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Έβγαλε ψυχή ο Παναιτωλικός, 2-2 με τον Ατρόμητο

Ματσάρα με γκολάρες στο Αγρίνιο

Ψυχάρα ο Παναιτωλικός, πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στον Ατρόμητο (2-2) το βράδυ του Σαββάτου (26/8) στο Αγρίνιο. Οι Αγρινιώτες, παρά το γεγονός ότι το βράδυ πήγε χάλια γι’ αυτούς, κατάφεραν με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο να ισοφαρίσουν δις τον Ατρόμητο και να πάρουν τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα της Super League. Βοήθησε τα μέγιστα ο κόσμος και η επιστροφή των οργανωμένων, που έδωσαν παλμό στο γήπεδο… Η γκολάρα του Ντάουντα (69′) αμέσως μετά το 1-1 του Χαντάκια (67′) δεν πτόησε τα “καναρίνια” που ισοφάρισαν εκ νέου με τον Μοράρ (79′), ενώ θα μπορούσαν με λίγη τύχη να έχουν πάρει και το παιχνίδι…

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή, κερδίζοντας τις περισσότερες μονομαχίες. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας. Σε όλο το 45λεπτο, ωστόσο, η ομάδα του Αγρινίου δυσκολευόταν αισθητά να απειλήσει τους Περιστεριώτες, οι οποίοι αμύνονταν με εξαιρετικό τρόπο. Ο Ατρόμητος απείλησε για πρώτη φορά στο 8ο λεπτό όταν ο Ούμπιντες εκτέλεσε κόρνερ και η καρφωτή κεφαλιά του Ντιγκινί πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Το 0-1 έγινε στο 33′. Ο Ντιγκινί σηκώθηκε στον αέρα με τον Ροντρίγκες, ο Πορτογάλος βρήκε άθελά του με κεφαλιά δεξιά τον Ουμπίντες, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα. Ο Γάλλος είχε προλάβει να μπει στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Μια φάση που προκάλεσε πολλές διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, οι οποίοι εκτιμούν πως έγινε φάουλ στον στόπερ της ομάδας από τον σκόρερ. Ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο δεν απείλησε καθόλου την εστία του Μίρκοβιτς, κάτι όμως που άλλαξε με το ξεκίνημα της επανάληψης…

Οι Αγρινιώτες στο δεύτερο μισό ήταν εξαιρετικοί. Δεν είχαν τίποτε να χάσουν και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να ισοφαρίσουν. Η αδυναμία του Παναιτωλικού ήταν εμφανής για να δημιουργήσει φάσεις, ωστόσο, στο 66′, η άμυνα του Ατρόμητου άνοιξε από στημένη φάση. Ο Κλέσιο εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Μίρκοβιτς έκανε κακή έξοδο και ο αφύλαχτος Χαντάκιας σκόραρε με κεφαλιά από κοντά (1-1). Πριν καλά καλά χαρούν οι γηπεδούχοι, ο Ντάουντα βρέθηκε μακριά έξω από την περιοχή, έπιασε ένα απίστευτο σουτ και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ατρόμητου (1-2). Ο Παναιτωλικός όμως έβγαλε ψυχή και δεν το έβαλε κάτω. Πίεσε και δικαιώθηκε μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Κλέσιο από τον άξονα, ο οποίος πάσαρε στον Μαρκόφσκι κι αυτός έστρωσε στον επερχόμενο Μοράρ για να πλασάρει ο τελευταίος για το 2-2 (79′). Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός πίεσε και για δεύτερο γκολ, χωρίς όμως επιτυχία, ενώ ανησυχίες προκαλεί ο τραυματισμός του Μοράρ, ο οποίος βγήκε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Κυριακίδης, Μαρινάκης (87′ Βασιλούδης), Χαντάκιας, Ροντρίγκες, Ρότσα, Μπεχαράνο, Ντιέκο Λόπες, Ρόσα, Ντίας (76′ Μοράρ), Μαζουρέκ (56′ Κλέσιο), Μαρκόβσκι.
Ατρόμητος (Ντ. Κάναντι): Μίρκοβιτς, Κιβρακίδης, Χατζηϊσαΐας, Καρασαλίδης, Γιαννούλης (76′ λ. τρ. Μενσά), Μάντσον, Μπουσουλάτζιτς (66′ Ρισβάνης), Ουμπίντες, Ντιγκινί (67′ Βασιλακάκης), Μανούσος, Ντάουντα.
Γκολ: 67′ Χαντάκιας, 79′ Μοράρ – 33′ Ντιγκινί, 69′ Ντάουντα.
Κάρτες: 9′ Ρότσα, 39′ Μαζουρέκ, 42′ Ντιέγκο Λόπες, 53′ Ντίας, 68′ Χαντάκιας – 44′ Μάντσον, 89′ Μανούσος