Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Έβγαλε ψυχή και πάθος – Νίκη με ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ (3-2)

Προηγήθηκε, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να κάνει ανατροπή και να κερδίσει την ΑΕΚ σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο λόγω βροχή. Ο Παναιτωλικός που αγωνίστηκε με τον Γιάννη Νταλακούρα στον πάγκο κατάφερε να φτάσει στη νίκη μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο βροχερό Αγρίνιο το απόγευμα της Τετάρτης (18/1). Μαρκόφσκι και Μάκος (2) τα γκολ.

Σε ένα ματς που έγινε σε… λίμνη, ο Παναιτωλικός μπήκε αρκετά καλά στον αγώνα και έφτασε γρήγορα σε γκολ χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκόφσκι. Το πέναλτι είχε κερδίσει προηγούμενως ο Πάουλο στο 12ο λεπτό από τον Μπάρκα. Το 1-0 αρχικά έδωσε ώθηση στον Παναιτωλικό, ο οποίος φάνηκε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου φαινομενικά έκανε δύσκολη την αντίδραση της ΑΕΚ, η οποία όμως απάντησε στο 23′ με τον Αλμέιδα να πιάνει όμορφη κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βάργκας για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν τούμπα το ματς στο 33′. Ο Μύγας προσπάθησε να διώξει στη σέντρα του Βάργκας αλλά τελικά… έστρωσε για τον Γαλανόπουλο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στη γωνία (1-2)!

Κάπου εκεί τα πράγματα άλλαξαν. Ο Παναιτωλικός έβγαλε εγωισμό στον αγώνα και σε μια παράξενη φάση, η μπάλα κατέληξε στον Ρότσα και ο Μπάρκας τον ανέτρεψε με τα χέρια, χωρίς όμως -λανθασμένα- να καταλογιστεί πέναλτι. Ακολούθησε στο 36′ ακόμη ένα σουτ του Αλμέιδα, αλλά ο Κυριακίδης ήταν έτοιμος και κράτησε το 1-2 για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι οδηγίες του Νταλακούρα έπιασαν τόπο. Ο Παναιτωλικός μπήκε ξανά γρήγορα στο ματς, αφού στο 55′ ο Κούσας βρήκε ωραία τον Μάκο στην περιοχή και αυτός πλάσαρε εύστοχα για το 2-2! Η ασταμάτητη βροχή έκανε πιο δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με τον Παναιτωλικό πάραυτα να πατάει καλύτερα. Στο 78′ ο Μαρκόφσκι σούταρε άουτ από κοντά, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός έκανε την ανατροπή με τον παίκτη του αγώνα, τον Γρηγόρη Μάκο. Η λάθος εκτίμηση του Μπάρκα, έδωσε τη δυνατότητα στον Μάκο να μπει με την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2 του Παναιτωλικού. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν από εκεί και πέρα, για να μείνει το τελικό 3-2, με το οποίο οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλη βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα.

Θυμίζουμε ότι την Πέμπτη αναμένεται στο Αγρίνιο ο Μάκης Χάβος, για να αναλάβει εκ νέου τον Παναιτωλικό και πάνω του οι Αγρινιώτες στηρίζουν τις ελπίδες τους για καλύτερες ποδοσφαιρικές ημέρες.

Διαιτητής: Παπαπέτρου.
Παναιτωλικός (Νταλακούρας): Κυριακίδης, Μύγας, Τσοκάνης, Κούσας, Χαντάκιας, Κουτρομάνος, Μάκος, Πάουλο (89′ Καμαβουάκα), Κλέσιο (71′ Μουνιός), Ρότσα (80′ Ρόσα), Μαρκόφσκι.
ΑΕΚ (Μοράις): Μπάρκας, Μπακάκης, Ντίας, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον, Γαλανόπουλος, Βάργκας (58′ Πέκχαρτ), Χριστοδουλόπουλος (58′ Μπακασέτας), Μάνταλος (80′ Ροντρίγκες), Αλμέιδα.
Γκολ: 12′ πέν. Μαρκόβσκι, 55′, 82′ Μάκος / 22′ Αλμέιδα, 33′ Γαλανόπουλος.
Κίτρινες κάρτες: Κουτρομάνος / Μπάρκας, Βράνιες.