Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ ο Παναιτωλικός – Ήττα με πέναλτι στο 87΄

Με αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Φερνάντο Βαρέλα πέρασε από το Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ

Σπουδαία νίκη πέτυχε στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό ο ΠΑΟΚ, ο οποίος όμως δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στους παίκτες του Δέλλα. Ο Παναιτωλικός έβαλε δύσκολα στην πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος που… χρειάστηκε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι, ώστε να φτάσει στο τελικό 0-1. Εξαιρετική παρουσία από τα “καναρίνια” που θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και κάποιο γκολ σε κάποια από τις αντεπιθέσεις τους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και θέλησε να ελέγξει τον ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη καλή στιγμή με υπέροχη ατομική ενέργεια του Κάμπος από την αριστερή πλευρά, όμως ο Κυριακίδης απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε. Στο 8′ ο Κυριακίδης έδιωξε ξανά τη μπάλα με γροθιές σε εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, ενώ στην συνέχεια απείλησε με αντεπίθεση και ο Παναιτωλικός, με τον Κλέσιο να φεύγει στον κενό χώρο και να σουτάρει ψηλά άουτ.

Στο 16′ ο Μάσουρεκ σούταρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη. Στο 27′ ο Βαρέλα απομάκρυνε ένα επικίνδυνο γύρισμα του Ρόσα προς την εστία. Στο 40′, ο Βαρέλα έβγαλε ωραία μπαλιά στον Μάτος, αυτός πάσαρε στον Πρίγιοβιτς στην περιοχή, όμως το σουτ του Σέρβου έφυγε ψηλά άουτ. Στο 42ο λεπτό ο Παναιτωλικός απείλησε ξανά στην κόντρα με τον Κλέσιο, αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, κρατώντας το 0-0 για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να συνεχίσει τον επιθετικό του μονόλογο, αν και η πρώτη αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 53′ από τον Παναιτωλικό, ο οποίος με ωραία κυκλοφορία βγήκε μπροστά με τελικό αποδέκτη τον Μοράρ, που σούταρε χωρίς δύναμη από το ημικύκλιο της περιοχής με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.

Στο 64′, ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπίσεσβαρ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε πάνω στον Ροντρίγκες και η μπάλα πήρε ύψος, αναγκάζοντας τον Κυριακίδη σε πολύ δύσκολη και εντυπωσιακή επέμβαση, προκειμένου να μην τον “κρεμάσει”. Στο 66′ ο ΠΑΟΚ έχασε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία, με τον Μάτος να πηδάει ψηλότερα από όλους παίρνοντας την κεφαλιά, τον Κυριακίδη να κάνει ασταθή απόκρουση και τον Πρίγιοβιτς να στέλνει την μπάλα από πολύ κοντά πάνω στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, ο οποίος κράτησε το μηδέν.

Όσο το ματς πλησίαζε προς το φινάλε, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν με κύριο εκφραστή τον Μάτος, ο οποίος στο 76′ έκανε την κεφαλιά από κοντά μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια και ο Ροντρίγκες πρόλαβε τελευταία στιγμή να παραχωρήσει κόρνερ με προβολή, πριν μπει στη φάση ο Πρίγιοβιτς. Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ στο 77′, ο ΠΑΟΚ απείλησε ξανά, με τον Μάτος να κατεβάζει την μπάλα με το στήθος αλλά να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 85ο λεπτό του αγώνα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε αμφισβητούμενο πέναλτι με τον Βαρέλα από τον Μιχάι σε μία εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά η απόφαση είχε παρθεί και ο Πρίγιοβιτς που ανέλαβε την εκτέλεση, στο 87′, νίκησε τον Κυριακίδη και έκανε το 0-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Δημήτριος Θάνος (Γρεβενών)
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Ροντρίγκες (89΄ Βακράκος), Μάσουρεκ, Ρόσα, Κλέσιο (69΄ Βασιλούδης), Ντίας (80΄ Χαντάκιας), Πάουλο, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Μιχάι, Μοράρ.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας (78΄ Σάχοβ), Ελ Καντουρί (21΄ Μπίσεσβαρ), Κάμπος, Λημνιός (57΄ Μακ), Πρίγιοβιτς.
Γκολ: 87′ Πρίγιοβιτς (πεν.)
Κίτρινες: 61΄ Κλέσιο, 73΄ Μαρινάκης, 78΄ Βασιλούδης, 80΄ Ροντρίγκες, 86΄ Μιχάι / 56΄ Μπίσεσβαρ, 90΄ Σάχοβ.