Στο κατάμεστο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου “Μιχάλης Κούσης”, το απόγευμα της Κυριακής (9/10), ο ΑΟ Αγρινίου επικράτησε του Χαρίλαου Τρικούπη με σκορ 89–69 πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5 – 0, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 5–6, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Μυριούνη “πήραν κεφάλι” στο σκορ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 27–18 με τρίποντο του Γκρέκα στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά κυμαίνονταν από τους 4 μέχρι τους 9 πόντους και το ημίχρονο έληξε με σκορ 48–39 με καλάθι του Μήτσου 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Τρικούπης μείωσε στους 3, όμως ο ΑΟΑ έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους, για να φτάσουμε στο 30ο λεπτό με τη διαφορά στους 8. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 24 πόντους με τους Αγρινιώτες να παίρνουν τελικά το “ροζ φύλλο” με το τελικό +20.

Η Διοίκηση της ομάδας ευχαριστεί το φίλαθλο κόσμο για την παρουσία του στο γήπεδο, την εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησε και τη στήριξη στους παίκτες και εύχεται καλή συνέχεια στην ομάδα του Μεσολογγίου.

Δεκάλεπτα: 27–18, 48–39, 60–52, 89–69.
Διαιτητές: Μπούσιας – Κωνσταντινόπουλος.
VIVECHROM ΑΟ Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 10(2), Μπερερής 23(2), Πατσαντζόπουλος, Τάσσος, Πουρνάρας, Μπαρούχας 13(2), Σταμούλης, Γκρέκας 8(2), Μήτσου 7, Γκόβας 14(2), Μακρής 12(1), Κουσιάντζας 2.
Γ.Σ. Χαρίλαος Τρικούπης(Παναγιώτης Ζωντός): Ιωάννου 5, Βουρνάς 2, Λειβαδάς, Παπαδιονυσίου 12(1), Τοπουζίδης, Μουράτογλου, Σταυρόπουλος 8, Παπαρέγκας 14(1), Γεωργιάδης 11(1), Μουρίκης 8, Βαρδακαστάνης, Ψάλτου 9.