Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Έσπασε το αήττητο του ΑΟ Αγρινίου η ΑΕΛ

Την πρώτη του ήττα μετά από δύο σαιζόν γνώρισε στην έδρα του ο ΑΟ Αγρινίου την Κυριακή (3/4) το απόγευμα, αφού η ΑΕ Λάρισας επικράτησε δύσκολα με 76-83 στο κλειστό του ΔΑΚ. Αρκετός κόσμος για ακόμη μία φορά στο γήπεδο, αλλά οι παίκτες του Μυριούνη λύγισαν και εν τέλει ηττήθηκαν.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες παίζοντας επιθετικό μπάσκετ έφτασαν σε υψηλό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-23 με τη συμπλήρωσε δέκα λεπτών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γεωργούλας μαζί με τους Παραπούρα και Μπαρούχα έδιναν επιθετικό ρεσιτάλ και παρά την ευστοχία των φιλοξενούμενων, το σκορ του ημιχρόνου ήταν ισόπαλο (41-41).

Στην επανάληψη η ΑΕΛ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πήρε διαφορά 5 πόντων με τη συμπλήρωσε τριάντα λεπτών (55-60). Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε εξαιρετικό παιχνίδι. Ο ΑΟΑ προσπαθούσε να μπει στο παιχνίδι και τα κατάφερε με τον Σωκράτη Ναούμη να κάνει εξαιρετικές επιθετικές προσπάθειες, φτάνοντας στο 67-64. Η ΑΕΛ αντέδρασε και βρίσκοντας την απαραίτητη ψυχραιμία έφτασε σττο 76-83, που ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Πολύ καλός ο Ναούμης (17π.), ο Μπαρούχας (13π.) και ο Γεωργούλας (12π.) για τον ΑΟΑ. Για τους φιλοξενούμενους οι Πολίτης (19π.), Σαριμπαλίδης (18π.) και Μαλτέσιος (16π.) ήταν οι πρώτοι τους σκόρερ.

Δεκάλεπτα: 20-23, 41-41, 55-60, 76-83.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής 3(1), Μπερερής 6, Παραπούρας 8(2), Ναούμης 17(3), Μπαρούχας 13(3), Σκαρλάτος 2, Μήτσου 7(1), Γεωργούλας 12, Αναστασάκης 8, Κόκκιος, Δασκαλάκης.
ΑΕ Λάρισας (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 5, Αθανασόπουλος 7(1), Κονδυλόπουλος, Παπανικολάου 9(1), Μαλτέσιος 16, Παπακώστας, Φιλιππόπουλος, Σαριμπαλίδης 18(6), Τσούτσος 9(1), Πολίτης 19(3).