Επιστροφή στις νίκες για τον Παναιτωλικό (2-0 την Καλλονή)

panaitolikos-kalloni
Photo-Right: paravatos.eu

Στις νίκες επέστρεψε ο Παναιτωλικός μετά από 6 αγώνες (σ.σ. από 14 Φεβρουαρίου), που επικράτησε το μεσημέρι του Σαββάτου (18/4) της ΑΕΛ Καλλονής με 2-0 στο Αγρίνιο. Τα γκολ για τα “καναρίνια” πέτυχε ο Μαρτίνες και ο Τσαμπούρης με αυτογκόλ.

Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Προτού σκοράρει στο 16′ με τον Μαρτίνες, με σουτ έξω από την περιοχή, είχε προειδοποιήσει στο 6′ με τον Αργεντινό, όταν το σουτ που επιχείρησε υποχρέωσε τον Άλεξιτς σε δύσκολη απόκρουση. Οι Αγρινιώτες είχαν την κατοχή της μπάλας, έδιναν πιο σίγουρα τη μπάλα ο ένας στον άλλον. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ κινητικοί, με τους Μαρτίνες, Κάπελ και Βιγιαφάνιες να προκαλούν ρήγματα στην άμυνα της ομάδας της Λέσβου.

Ήταν τέτοια η εικόνα των φιλοξενούμενων, που ο προπονητής Βαγγέλης Βλάχος αποφάσισε με την έναρξη του δεύτερου μέρους να πραγματοποιήσει δύο αλλαγές. Μίνγκας και Αράς αντικατέστησαν Λεοζίνιο και Ναβάρο και η αλήθεια είναι πως καλυτέρευσε κατά πολύ η εικόνα. Γενικά ήταν ανώτερη η ΑΕΛΚ στο δεύτερο μισό, αλλά μεγάλη φάση δεν κατέστη εφικτό να πραγματοποιήσει. Στο 73′ καταγράφηκε η πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο, όταν το σουτ του Λαζάρ πέρασε πάνω από το δοκάρι. Ανάλογη τύχη είχε και το χτύπημα φάουλ του Μίνγκα έξω από την περιοχή, όταν η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο.

Στο 82′ τα “καναρίνια” σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία να “καθαρίσουν” το ματς και να μην μπουν σε περιπέτειες. Ο Μαλεζάς έσκαψε τη μπάλα, ο Μαρτίνες έκανε μια γυριστή κεφαλιά και από θέση βολής η καρφωτή κεφαλιά του Μορένο σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Άλεξιτς. Η Καλλονή πίεσε στα τελευταία λεπτά για να ισοφαρίσει, κάτι ωστόσο που είχε ως αποτέλεσμα να δεχτεί γκολ στην κόντρα. Στις καθυστερήσεις, στο 90’+2′, ο Λάζαρ έβγαλε γρήγορα για τον Κάπελ, αυτός πήγε να δώσει πάσα στον Μορένο, όμως ο Τσαμπούρης, που ερχόταν από πίσω, άθελά του έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)
Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Μπρακάλι, Μπεχαράνο (65′ Μύγας), Μαλεζάς, Εντζενγκέλε, Κέβιν, Φωτάκης (62′ Λαζάρ), Γοδόι, Βιγιαφάνιες, Μαρτίνες, Κάπελ, Άλβες (72′ Μορένο).
ΑΕΛ Καλλονής (Β. Βλάχος): Άλεξιτς, Τσαμπούρης, Αντέγιο, Αναστασιάδης, Γιορέντε, Κεϊτά, Καλτσάς, Μανούσος, Λεοζίνιο (46′ Μίνγκας), Ναβάρο (46′ Αράς), Πετρόπουλος (74′ Ξύδας).
Γκολ: Μαρτίνες (16′), Τσαμπούρης (αυτ. 90’+2′).
Κίτρινες: Άλβες (30′), Βιγιαφάνιες (71′), Γοδόι (89′)Καλτσάς (29′)