Ο Παναιτωλικός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκε με 2-0 στο 7ο λεπτό και νίκησε εύκολα με 4-0 την Κέρκυρα, το μεσημέρι του Σαββάτου (15/10) στο Αγρίνιο. Δύο γκολ πέτυχε ο Μάρκος Πάουλο, από ένα οι Τομανέ και Ρόσα. Πολύ καλό ποδόσφαιρο από τους Αγρινιώτες, ακόμη μία καλή εμφάνιση από τον Κυριακίδη, που πραγματοποίησε επεμβάσεις όταν χρειάστηκε.

Ο Παναιτωλικός μπορεί στις τέσσερις προηγούμενες αγωνιστικές να είχε πετύχει συνολικά τρία γκολ, το Σάββατο όμως πέτυχε σε ένα 90λεπτο τέσσερα και επικράτησε άνετα της Κέρκυρας. Πρώτη εντός έδρας νίκη για τον Παναιτωλικό, δεύτερη συνολικά μετά από εκείνη στο Περιστέρι επί του Ατρομήτου.

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, όταν ο Λεντέσμα κινήθηκε από τα δεξιά, ο Τομανέ υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή και παρά το μαρκάρισμα που δέχθηκε από προσωπικό του αντίπαλο, στόπαρε την μπάλα, γύρισε και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Γιάννη Αραμπατζή.

Και πριν καλά καλά οι φιλοξενούμενοι συνέλθουν, ο Μάρκος Πάουλο δύο λεπτά αργότερα (7′), έκανε το 2-0. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ, Τομανέ, έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βραζιλιάνος έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Κέρκυρας, πρόλαβε τον Αραμπατζή και διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του Αγρινίου.

Στο 17ο λεπτό, η Κέρκυρα ζήτησε ανατροπή του Επστάιν από τον Κλέσιο, με τον Γερμανό να ξεφεύγει από τον Μοζαμβικανό, να υπάρχει μεταξύ τους επαφή, αλλά εκ πρώτης όψεως αυτή να μην φαίνεται για ανατροπή. Η πρώτη στιγμή της Κέρκυρας ήρθε ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας ματς. Ο Σπίνουλας απέφυγε τον Μιγκέλ Ροντρίγκες, έκανε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα έφυγε κάτω από τα χέρια του Κυριακίδη, ο οποίος ωστόσο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 34ο λεπτό ο Γεωργίου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Επστάιν έπιασε το μονοκόματο σουτ, δεν ήταν κακό αλλά και όχι καλό τόσο για να απειλήσει τον Κυριακίδη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Κλέσιο προσπάθησε να “κρεμάσει” τον γκολκίπερ των Φαιάκων, αλλά όχι εύστοχα.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λεντέσμα επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αραμπατζή. Ένα λεπτό αργότερα (56′), ο Λεντέσμα έβγαλε μόνο του τον Μάρκος Πάουλο κι ο Βραζιλιάνος με εξαιρετικό δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο της ομάδας του.

Στο 68ο λεπτό ο Ζορμπάς έκανε εξαιρετική ντρίμπλα στην περιοχή πάνω στον Φάρλεϊ Ρόσα και επιχείρησε το σουτ. Αυτό ήταν καλό, αλλά η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή και αριστερά, ο Φάρλεϊ Ρόσα στο 82ο λεπτό.

Διαιτητής: Γιώργος Μπλάνας
Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κλέσιο, Κούσας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκο Πάουλο, Λεντέσμα (67′ Φάρλεϊ Ρόσα), Φερέιρα (64′ Καμαβουάκα), Ουάρντα (75′ Μουνιός), Τομανέ.
Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Αραμπατζής, Σπίνουλας, Ιωάννου, Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο (62′ Ζαραδούκας), Σιόντης, Ανδρεόπουλος, Γεωργίου, Ζορμπάς, Επστάιν (46′ Κόντος), Τουράμ (46′ Παμλίδης).
Γκολ: 5′ Τομανέ, 7′, 56′ Μάρκος Πάουλο, 82′ Φάρλεϊ Ρόσα
Κάρτες: 22′ Ροντρίγκες, 90’+1′ Κλέσιο.