Εντός έδρας ήττα της ΑΛΦΑ από τη Νικόπολη με 52-76 (pics)

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της γνώρισε η ΑΛΦΑ 93, το περασμένο Σάββατο (31/10), από τη Νικόπολη Πρέβεζας (52-76). Η ΑΛΦΑ αγωνίστηκε μπροστά σε περίπου 100 φίλους της στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, στο πλαίσιο της 3ης Αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ και ηττήθηκε από το φαβορί της κατηγορίας για την άνοδο στη Γ Εθνική.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ποιοτικοί και πήραν από νωρίς προβάδισμα, το οποίο ήταν δύσκολο να διαχειριστεί η ομάδα της ΑΛΦΑ. Στο πρώτο ημίχρονο, μετά από αρκετά λάθη των παικτών του Ντίνου Καραπιπέρη, η Νικόπολη έφτασε στο +11 (11-22) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα δεν άλλαξε και η Νικόπολη έχτισε μία διαφορά περίπου 20 πόντων (23-43), την οποία ουσιαστικά διατηρούσε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η ΑΛΦΑ επιχείρησε στο δεύτερο ημίχρονο να περάσει στην αντεπίθεση. Με σωστή αμυντική λειτουργία κρατούσε αρχικά το επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων σε χαμηλά επίπεδα, αλλά οι επιθετικές της επιλογές δεν ήταν απολύτως σωστές και δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 16 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο δε, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στους 24 πόντους (37-61). Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα, ενώ η ΑΛΦΑ προσπαθούσε να «μαζέψει» τη διαφορά, χωρίς επιτυχία (52-76).

Πολύ καλός για ακόμη ένα παιχνίδι ο Κυριαζής (12π.) και ο Σταυρόπουλος (15π.) για τους γηπεδούχους, ενώ από τη Νικόπολη, ο Μπάλλας (28π.) ήταν ο βασικός «πονοκέφαλος» για την άμυνα της ΑΛΦΑ.

Δεκάλεπτα: 11 – 22, 12 – 21, 14 – 18, 15 – 15.
Διαιτητές: Σταθόπουλος – Λεκατσάς.
ΑΛΦΑ 93 (Ντίνος Καραπιπέρης): Κυριαζής 12(2), Διαμάντης, Θεοφάνης, Σταυρόπουλος 15(1), Κουβέλης, Γεωργούλας 8, Καραγιώργος 3, Βατίστας 7, Σωτηρόπουλος 3(1), Παρθένης, Ηλιού, Κουδούνας 4.
Νικόπολη Πρέβεζας (Σπύρος Πολίτης): Μάμαλης, Αργυρός 9, Κιτσαντάς 4, Τσιτσώνης 3(1), Ροντογιάννης 2, Σουλιώτης Γ., Βασιλειάδης 7(1), Σουλιώτης Α., Νίκας 10(1), Μακρόπουλος11(1), Αγραπιδάκης 2, Μπάλλας 28.

* Επόμενο ματς για την ΑΛΦΑ με την Άνω Πόλη Άρτας εκτός έδρας, το Σάββατο 7 Νοεμβρίου (14:00), στο ΔΑΚ Άρτας.