Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Εντός έδρας ήττα για τον ΑΟ Αγρινίου από το Πευκοχώρι

Την εντός έδρας ήττα με 67-71 γνώρισε την Κυριακή (11/12) ο ΑΟ Αγρινίου από τον ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου, στο πλαίσιο της 11ης Αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β Εθνικής. Παρά την ήττα, ο ΑΟ Αγρινίου βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς, ενώ το Πευκοχώρι στην 2η θέση με 20 βαθμούς.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΑΟΑ προηγήθηκε με 7-0, όμως οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το ισόπαλο 20-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πευκοχωρίου πήραν μικρό προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 4 πόντους.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο (38-39), όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μια μικρή διαφορά που έφτασε στους 5 πόντους στο 30ο λεπτό. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους, ο ΑΟΑ αντέδρασε μειώνοντας στους 5, όμως δε μπόρεσε να γυρίσει το ματς και ήρθε το τελικό 67 – 71.

Δεκάλεπτα: 20-20, 13-17, 19-20, 15-14.
Α.Ο. Αγρινίου (Χρήστος Μυριούνης): Σαπλαούρας, Μπερερής 9, Τασόπουλος 4, Σταμούλης 3(1), Πουρνάρας, Μπαρούχας 5(1), Τάσσος 3, Γκρέκας 2, Μήτσου 16(1), Γκόβας 21(3), Μακρής 4, Δασκαλάκης.
Α.Σ. Ευρώπη Πευκοχωρίου (Άγγελος Καραμανλής): Αμπατζίδης 4, Μητσάκης 13(1), Λεμονάκης 2, Μουρατίδης 17(5), Μαυρίδης 7(1), Γαρέζος, Καραϊσκάκης 3(1), Καραθανάσης, Κιγμέτογλου 13(1), Σταύρου 12, Μάρκου, Βαϊντερλής.