Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την ΑΛΦΑ με την Άνω Πόλη (ΦΩΤΟ)

Ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε να φορτσάρει η ΑΛΦΑ 93 για να κερδίσει την Άνω Πόλη Άρτας, το απόγευμα του Σαββάτου (6/2) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου. Το παιχνίδι, που έγινε στο πλαίσιο της 13ης Αγωνιστικής της ΕΣΚΑΒΔΕ, ήταν αρκετά κακό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη, κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες και δη η ΑΛΦΑ πρόσφεραν όμορφο μπάσκετ στους θεατές.

Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι της Άνω Πόλης, αλλά η γενικότερη παρουσία τους στο παιχνίδι ήταν αρκετά κακή, προκαλώντας την αντίδραση του προπονητή τους μετά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ κακό στο παιχνίδι με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα στο πρώτο δεκάλεπτο (13-10). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό, με την ΑΛΦΑ ωστόσο να μένει μακριά από τον καλό της εαυτό και να είναι 4 πόντους μπροστά με τη λήξη του ημιχρόνου (34-30).

Στην επανάληψη, η κακή εικόνα της ΑΛΦΑ συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, βάζοντας μόλις 8 πόντους, με τους φιλοξενούμενους φυσικά να μειώνουν τη διαφορά στους 2 πόντους (42-40). Οι φωνές του Ντίνου Καραπιπέρη στον πάγκο έπιασαν τόπο όμως και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν τον καλό τους εαυτό στον αγωνιστικό χώρο. Παίζοντας υποδειγματικά σε άμυνα και επίθεση κι εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντιπάλων τους, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε άνετη νίκη με διαφορά 26 πόντων (72-46).

Αξιοσημείωτο ότι στη διεύρυνση της διαφοράς βοήθησαν ιδιαίτερα οι νεαροί παίκτες της ομάδας Καραπιπέρης (έκανε ντεμπούτο στην Α ΕΣΚΑΒΔΕ), Θεοφάνης και Βατίστας, με καλή κυκλοφορία της μπάλας. Κορυφαίος για την ΑΛΦΑ ο Βατίστας, καθοριστικός ο ρόλος του Κυριαζή με 5 εύστοχα τρίποντα.

* Σημειώνεται ότι ο Χρήστος Σταυρόπουλος δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού.

Δεκάλεπτα: 13-10, 21-20, 08-10, 30-06.
ΑΛΦΑ 93 (Ντίνος Καραπιπέρης): Κυριαζής 19(5), Διαμάντης 3(1), Θεοφάνης 2, Σταυρόπουλος, Κουβέλης 8, Καραπιπέρης, Κορόζης, Τσέπας, Βατίστας 19, Παρθένης 8, Θεοδωρακάκος, Κουδούνας 13
Άνω Πόλη Άρτας (Πρέντζας): Μερκοβίτης 9(1), Γάκης 10, Φούκας 2, Πρέντζας 3(1), Κοντός 14, Μόσιαλος 8.