Warning: chmod(): Operation not permitted in /home/545817.cloudwaysapps.com/bqgtemsqzq/public_html/wp-admin/includes/class-wp-filesystem-direct.php on line 173
Έμεινε όρθιος στη Λαμία, αλλά... - AgrinioVOICE.gr

Έμεινε όρθιος στη Λαμία, αλλά…

Πρώτος βαθμός για τα “καναρίνια” (0-0), 22-5 οι τελικές υπέρ της Λαμίας!

Σ’ έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων, Παναιτωλικός και Λαμία ήρθαν ισόπαλοι 0-0 το βράδυ της Δευτέρας (7/10), στο ΔΑΚ Λαμίας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν γενικώς ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο καλές στιγμές για να σκοράρουν. Στην επανάληψη όμως, η Λαμία ήταν εξαιρετική, αλλά δεν μπόρεσε σε κάποια από τις φάσεις της να σκοράρει. Προβλημάτισε και πάλι ο Παναιτωλικός, που είχε συνολικά 5 τελικές, έναντι 22 της Λαμίας!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Παναιτωλικό. Στο 1ο κιόλας λεπτό, ο Καραμάνος σούταρε δυνατά μέσα απ’ την περιοχή και ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ! Ένα λεπτό μετά, ο κίπερ του Τίτορμου απομάκρυνε ξανά με τα χέρια.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό ήρθε στο 10ο λεπτό. Ο Λουσέρο έπιασε δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Βελλίδης απέκρουσε εξ επαφής κι ενστικτωδώς την προσπάθεια του παίκτη του Παναιτωλικού. Η συνέχεια δεν επιφύλασσε ιδιαίτερο θέαμα. Στο 23ο λεπτό η Λαμία απείλησε με τον Δημούτσο, αλλά ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε και πάλι, διώχνοντας σε κόρνερ. Στο 36′ ο Παναιτωλικός είχε νέα ευκαιρία με τον Ντάλσιο να πιάνει την κεφαλιά, αλλά χωρίς δύναμη, με αποτέλεσμα αυτή να περάσει σχεδόν παράλληλα από την εστία του Βελλίδη.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Μαρσιάλ έκανε πολύ κακή πάσα, αλλά ο Ρόμανιτς δεν επωφελήθηκε της ευκαιρίας που του παρουσιάστηκε, αφού άνοιξε το κοντρόλ και ο Γιαννακόπουλος μπλόκαρε.

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε καλύτερο ρυθμό που ανέπτυξε αποκλειστικά η Λαμία. Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 58ο λεπτό, με τον Καραμάνο να πλασάρει και τον Γιαννακόπουλο να μπλοκάρει εύκολα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Βάντερσον, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Μαρσιάλ έκανε καίριο τάκλιν σε σουτ του Καραμάνου.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν ακόμα πιο πολύ το γκολ στη συνέχεια. Στο 67′ ο Αντέτζο έπιασε ψηλοκρεμαστή ανάποδη κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ το δοκάρι. Στο 72′ έχασαν διπλή ευκαιρία. Ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε καλή κεφαλιά του Καραμάνου, η μπάλα έφτασε στον Τουράμ, αλλά αυτός σούταρε ψηλά άουτ. Ο κίπερ του Παναιτωλικού αντέδρασε σωστά και σε σουτ του Ρόμανιτς, δύο λεπτά μετά, αλλά και στην κεφαλιά του Βασιλόγιαννη στο 87′.

Στα υπόλοιπα λεπτά η Λαμία ξέμεινε από δυνάμεις, ενώ ο Παναιτωλικός ολοκλήρωσε το δεύτερο ημίχρονο με μόλις μία τελική απ’ τον Αριγίμπι στο 88′, που λίγο έλειψε να “κλέψει” το παιχνίδι. Το τελικό 0-0 έδωσε στον Παναιτωλικό τον πρώτο του βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα…

Λαμία: Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Τιρόνε (51′ Τουράμ), Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Σκόνδρας (84′ Σάλιακας), Βύντρα (65′ Βασιλόγιαννης), Βάντερσον.
Παναιτωλικός: Γιαννακόπουλος, Μοράρ, Σανιά, Ντάλσιο, Ντίας (77′ Ντουάρτε), Λουσέρο, Μπάλμπι, Ρομάν (61′ Αριγίμπι), Σίεστεντ, Ταχάρ, Μαρσιάλ (74′ Μιμίτο).