Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Εκτός έδρας νίκη για τον ΑΟ Αγρινίου με 77-96

Την πρώτη του νίκη μετά από τρεις Αγωνιστικές σημείωσε ο ΑΟ Αγρινίου, που κέρδισε εύκολα τους Τιτάνες Παλαμά εκτός έδρας με 77-96.

Οι Αγρινιώτες ήταν καλύτεροι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και επικράτησαν δίκαια των γηπεδούχων, παρότι μπήκαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 29-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ισορροπίες άλλαξαν και οι παίκτες του Μυριούνη ανέβασαν την απόδοσή τους κατακόρυφα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 41-50.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι παίκτες του Μυριούνη έβρισκαν αντίστοιχες λύσεις στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 14-14 η διαφορά παρέμεινε στο +9 με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών (55-64). Στην τέταρτη περίοδο μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να παίξουν όσο χρειαζόταν για να κερδίσουν τον αγώνα, ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά στους 19 πόντους, για το τελικό 77-96.

Πολύ καλοί για τον ΑΟΑ οι Παραπούρας (25π.) και Μπερερής (19π.), ενώ κρίσιμα καλάθια είχε και ο Γεωργούλας (17π.).

Δεκάλεπτα: 29-26, 41-50, 55-64, 77-96.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Κυριλής 7(1), Μπερερής 19, Παραπούρας 25(4), Ναούμης 6(2), Μπαρούχας 5(1), Σκαρλάτος 6(1), Γεωργούλας 17(3), Αναστασάκης 4, Πουρνάρας 7, Μήτσου.