Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Έκλεισε την χρονιά με νίκη ο Παναιτωλικός (2-0 τη Βέροια)

Photo-Right: paravatos.eu

Σε ένα ματς που… πρωταγωνίστησε το “αντίο” στον Νίκο Μαρτίνες, ο Παναιτωλικός επικράτησε της Βέροιας με 2-0. Μαραγκός (αυτογκόλ) και Μορένο τα γκολ για τους Αγρινιώτες, που έκλεισαν την χρονιά με ακόμη μία νίκη στην έδρα τους, εξασφαλίζοντας την άνετη παραμονή τους στην κατηγορία. Για την ιστορία, ο Λεβαδειακός ήταν η τέταρτη ομάδα που υποβιβάστηκε από την Σούπερ Λιγκ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να πιέζει και να απειλεί με δυο εξαιρετικά σουτ από Λάζαρ και Κουτρομάνο. Το σκορ άνοιξαν τελικά οι γηπεδούχοι στο 22′, όταν ο Μαρτίνες σούταρε δυνατά από πλάγια δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Μαραγκό και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Καντιμοίρη. Ο Παναιτωλικός συνέχισε να πιέζει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως Κάπελ και Άλβες σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους. Η Βέροια απείλησε μία φορά με τον Ναζλίδη, όμως ο Ράφαελ δεν ανησύχησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια ήταν καλύτερη και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ, όμως ο Ράφαελ έκανε μεγάλο παιχνίδι και έλεγε συνεχώς “όχι” στους παίκτες του Χριστοφορίδη και κυρίως στον Τάτο. Σε μία αντεπίθεση, μάλιστα, ο Βιγιαφάνιες κέρδισε φάουλ. Ο Μαρτίνες εκτέλεσε, ο Ετζενγκέλε έκανε κεφαλιά πάσα στον Μορένο, ο οποίος με καταπληκτικό γυριστό σουτ έκανε το 2-0.

Διαιτητής: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Παναιτωλικός (Χάβος): Ράφαελ, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Ετζενγκουέλε, Γοδόι (Ρουσκουγιέδα 71′), Κάπελ, Βιγιαφάνιες, Μαρτίνες (Παπουτσογιαννόπουλος 59′), Λαζάρ, Άλβες (Μορένο 67′).
Βέροια (Χριστοφορίδης): Καντιμοίρης, Αμαραντίδης (Καταλά 92′), Όστοϊτς, Μαραγκός, Μαλόν, Μπατιόν (Κάμπορα 81′), Μπαλάφας, Τάτος, Γεωργιάδης, Ντουμίτρου (Αρσε 73′), Ναζλίδης.
Γκολ: Μαραγκός (αυτογκόλ 55′), Μορένο (σουτ 78′)
Κάρτες: Λάζαρ (κίτρινη 69′), Μαλόν (κίτρινη 77′)