Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Έκανε ξανά… αγγαρεία στο Κύπελλο (0-0)

“Λευκή” ισοπαλία στην Κρήτη με τον Κισσαμικό – Οι Κρητικοί πήραν το βαθμό και το προβάδισμα πρόκρισης

Κακός εμφανίστηκε στην Κρήτη ο Παναιτωλικός το μεσημέρι της Τετάρτης (31/10) για τη 2η Αγωνιστική του 3ου Ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδος (0-0 με τον Κισσαμικό).

Οι Αγρινιώτες έκαναν… αγγαρεία για ακόμη ένα παιχνίδι Κυπέλλου (για ακόμη μία χρονιά) και βρίσκονται πλέον με το ένα πόδι εκτός διοργάνωσης, αφού ο ΑΟΧ/Κισσαμικός έχει σαφές προβάδισμα πρόκρισης. Αξιοσημείωτο βέβαια ότι ο Παναιτωλικός έπαιξε με πάρα πολλές αλλαγές, εκ των οποίων αρκετοί ήταν νεαροί ποδοσφαιριστές από τις ακαδημίες.

Ο Παναιτωλικός μπορούσε να απειλήσει μόνον εκτός περιοχής και με στημένες φάσεις. Η κεφαλιά του Χαντάκια στο 22′ σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Λαζαρίδη, ενώ οι γηπεδούχοι “απάντησαν” με δοκάρι στο 71′ με την έμπνευση του Σάλιακα, που σούταρε από το κέντρο, βλέποντας τον Γιαννακόπουλο εκτός εστίας.

Ο Παναιτωλικός ήταν ελαφρώς καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μετουσίωσε την κατοχή ή τις ευκαιρίες του σε γκολ (7-2). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, ισορρόπησαν το παιχνίδι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Καραγεώργης (74′ Τόλι), Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος, Τεγούσης, Σελινιωτάκης (60′ Γκίνη), Σάλιακας, Βρεττός, Αποστολόπουλος, Μαλόνγκα (63′ Μαλόνγκα).
Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Βασιλούδης (51′ Ντίας), Αγρόδημος (78′ Μπελεβώνης), Τσιγγάρας, Λιάβας (62′ Μαρινάκης), Τσοκάνης, Γιαννιώτης, Χαντάκιας, Μοράρ, Μανά, Γουΐλιαν.