Όσο κακός ήταν ο Παναιτωλικός τόσο… καλός ήταν ο Κυριακίδης – Ισοπαλία 1-1 με την Ξάνθη

Με τον Δημήτρη Κυριακίδη να «κατεβάζει ρολά» (με εξαίρεση το πέναλτι του Γέντρισεκ), ο Παναιτωλικός πήρε σπουδαία ισοπαλία στην Ξάνθη. Το σκορ είχε ανοίξει ο Μοράρ -3ο γκολ φέτος- μετά από τεράστιο λάθος του Ζίβκοβιτς στο 21ο λεπτό. Η Ξάνθη έχασε πολλές ευκαιρίες κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Καμαρά έχασε τετ-α-τετ λίγο πριν το τέλος και ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να «κλέψει» το τρίποντο.

Η Ξάνθη μπήκε ελαφρώς καλύτερα στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έδιναν χώρο στον Παναιτωλικό, ο οποίος έκανε το πρώτο του λάθος στην άμυνα μόλις στο 4ο λεπτό, αλλά ο Γέντρισεκ δεν νίκησε τον Κυριακίδη. Ο Παναιτωλικός έπαιρνε τον έλεγχο του αγώνα όσο κυλούσε η ώρα και κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 21ο λεπτό μάλιστα ευτύχησε να προηγηθεί με την πρώτη του φάση. Ο Μοράρ εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Ζίβκοβιτς, ο οποίος του έδωσε… ασίστ και ο Ρουμάνος με το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα έκανε το 0-1.

Η Ξάνθη αφυπνίστηκε και άρχισε να δημιουργεί φάσεις. Αρχικά απείλησε με τον Σιλά στο 37′, ενώ έφτανε αρκετά συχνά στην περιοχή του Παναιτωλικού. Στο 42′ μάλιστα κέρδισε πέναλτι έπειτα από χέρι του Άργκους, το οποίο ο Γέντρισεκ μετέτρεψε σε γκολ, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Κυριακίδη. Ο έμπειρος γκολκίπερ είχε απαντήσεις σε όλες τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι παίκτες του Ράσταβατς και ο Τίτορμος μοιραία πήρε σπουδαίο βαθμό στα Πηγάδια.

Ο Γέντρισεκ ήταν μόνιμη εστία κινδύνων για τα «καναρίνια» (56′, 71′, 80′), ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν και με τους Λισγάρα (57′ – δοκάρι), Καντά (58′). Στο μεταξύ, ο Παναιτωλικός αδυνατούσε να περάσει το κέντρο, αλλά λίγο πριν το τέλος του αγώνα, στις καθυστερήσεις, μπορούσε να «κλέψει» το τρίποντο, αλλά ο Ζίβκοβιτς είπε όχι στο πλασέ του Καμαρά που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Καντά (82′ Σουλεϊμάν), Κίκε Μπουλά, Σαρπόνγκ (64′ Κάστρο), Κόβασεβιτς (79′ Ντε Λούκας), Γέντρισεκ.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μίχαϊ, Άργκους, Τσοκάνης, Ερικσον, Ντίας, Μαζουρέκ, Ουίλιαν (81′ Λουσέρο), Μανά  (46′ Λιάβας), Μοράρ.