Δεν τα κατάφερε ο ΑΟΑ, γνώρισε την ήττα στη Λάρισα με 85-70

Την ήττα με 85-70 γνώρισε ο ΑΟ Αγρινίου στη Λάρισα από την τοπική ΑΕΛ, την Κυριακή (6/12), στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Β εθνικής. Οι Αγρινιώτες δεν κατάφεραν να μπλοκάρουν τα ατού των γηπεδούχων και γνώρισαν ακόμη μία ήττα εκτός έδρας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να πάρουν προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, κάτι που κατάφεραν (22-12). Η ΑΕΛ, που θεωρείται από τα φαβορί για την άνοδο στην Α2, θέλησε να αυξήσει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να τα καταφέρει, αφού οι παίκτες του Μυριούνη βελτιώθηκαν αισθητά. Από την πλευρά τους ωστόσο δεν μπόρεσαν να μειώσουν, αφού το ημίχρονο έληξε με 44-33.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να περάσουν στην αντεπίθεση, αλλά μείωσαν με τη λήξη των 30 λεπτών στους 9 (68-57). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η υπερπροσπάθεια των παικτών του ΑΟΑ έπεσε στο κενό, αφού με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στους 15, για το τελικό 85-70.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Σαριμπαλίδης (18π.), που “σκότωσε” τον ΑΟΑ με 6 τρίποντα! Από τον ΑΟΑ, ο Ναούμης (17π.), ο Μπερερής (16π.) και ο Μπαρούχας (15π.) ήταν εξαιρετικοί για ακόμη ένα παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 22-12, 44-33, 68-57, 85-70.
ΑΕ Λάρισα (Παπαδόπουλος): Αθανασόπουλος 10(1), Σαριμπαλίδης 18(6), Τσόυτσος 6, Κουτίνας 14, Κονδυλόπουλος 2, Παπανικολάου 5, Μαλτέσιος 8, Πολίτης 13, Παπακώστας 9.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 16(1), Μπαρούχας 15(1), Γεωργούλας 2, Σκαρλάτος 5, Αναστασάκης 6, Ναούμης 17(1), Πουρνάρας 6, Παραπούρας 3(1), Κυριλής, Μήτσου.