Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Δεν τα κατάφερε ο ΑΟ Αγρινίου στο μπαράζ ανόδου

Ηττήθηκε με 83-70 από τον Τρίτωνα

Στο αγώνα μπαράζ των τριταθλητών της Β΄ Κατηγορίας για την άνοδο στην Α2, ο ΑΟ Αγρινίου γνώρισε την ήττα απ’ τον Τρίτωνα, στο κλειστό της Ακράτας, με 83-70.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν μικρό προβάδισμα με την ομάδα του Διαμαντάκου να μειώνει με την ολοκλήρωσή του στους 3. Οι παίκτες του Τρίτωνα διατήρησαν μικρές διαφορές και στο δεύτερο δεκάλεπτο και το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά 6 πόντων. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους, ο ΑΟΑ αντέδρασε και μείωσε στους 14 στο 30ο λεπτό και στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στους 5 πόντους. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι τυπικά γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα κι έφτασαν στη νίκη.

Η Διοίκηση της ομάδας ευχαρίστησε το φίλαθλο κόσμο που ταξίδεψε στην Ακράτα και στάθηκε δίπλα στους παίκτες της ομάδας και σ’ αυτό το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 20-17, 19-16, 24-16, 20-21.
Α.Ο. Τρίτων (Μιχάλης Μιχελάκος): Κούτουλας, Ψαρόπουλος 16(2), Καλαντζής 11(2), Σπυριδάκης, Ντιμπ 11(2), Νικολακόπουλος 3(1), Μαλτέσιος 26, Ύμερι, Κουκουνιάς 2, Βερτούδος, Τσούτσος 14(2).
Α.Ο. Αγρινίου (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 1, Μπερερής 8, Μιχάλογλου 24(3), Καπινιάρης 2, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης 3(1), Γκρέκας 20(2), Μήτσου 11(2), Ψαράς 1, Σαπλαούρας, Σταμίρης.