Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Δεν περνάει κανείς από την έδρα του ΑΟΑ – Άνετη νίκη με τον Πολύγυρο

Την δέκατη σερί νίκη στην έδρα του πέτυχε την Κυριακή (6/3) στο κλειστό του ΔΑΚ ο ΑΟ Αγρινίου, ο οποίος συνεχίζει να εκπλήσσει με την πορεία του στη Β Εθνική μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα του αγώνα και παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ έφτασαν σε ακόμη μία νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στον Πολύγυρο Θεσσαλονίκης (97-76).

Οι παίκτες του Μυριούνη μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα, αλλά κάποια λάθη στην άμυνα δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν στο σκορ από την πρώτη περίοδο (25-20). Η διαφορά διπλασιάστηκε με τη λήξη του ημιχρόνου αφού οι γηπεδούχοι παρότι δεν βελτιώθηκαν στην άμυνά τους, ανέβασαν τα ποσοστά ευστοχίας τους στην επίθεση (53-43).

Στην επανάληψη κι έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Γεωργούλα, ο ΑΟ Αγρινίου “καθάρισε” το παιχνίδι από το τρίτο δεκάλεπτο. Μήτσου και Ναούμης βοήθησαν ιδιαίτερα στο να ανέβει η διαφορά στους 20 πόντους με τη λήξη τριάντα λεπτών (76-56). Όλα είχαν κριθεί από το τρίτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Έτσι, το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να διατηρούν με σχετική άνεση τη διαφορά ασφαλείας (97-76 τελικό).

Πρώτος σκόρερ για τους Αγρινιώτες ο Κώστας Γεωργούλας με 20 πόντους, ενώ σε διψήφιο αριθμό πόντων πήγαν οι Παραπούρας, Ναούμης, Μπαρούχας, Μπερερής και Μήτσου.

Δεκάλεπτα: 25-20, 53-43, 76-56, 97-76.
ΑΟ Αγρινίου (Μυριούνης): Μπερερής 11, Παραπούρας 14(2), Ναούμης 12(2), Μπαρούχας 12(1), Σκαρλάτος 9(1), Κυριλής 5(1), Μήτσου 10(2), Γεωργούλας 20(3), Αναστασάκης 4, Πουρνάρας, Κόκκιος, Δασκαλάκης.
ΑΟ Πολύγυρος (Παπαδόπουλος): Πιπιλιάρης 19, Τσίμης 12(1), Τσιουντός 14(2), Παπασαραφιανός 7, Τσουκίδης 2, Χαρίστος 2, Βούλγαρης 3(1), Κοτζαγιάννης 2, Χρηστίδης 2, Νούκαρης 11(2)