Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα ο Παναιτωλικός – Ήττα με 1-3 από την Ξάνθη

Άνοργάνωτος, χωρίς συγκέντρωση και πλήρως άκεφος ο Παναιτωλικός που ήταν… ομάδα χωρίς αρχή και τέλος!

Ο χειρότερος φετινός Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα στο Αγρίνιο από την Ξάνθη με 1-3, το μεσημέρι του Σαββάτου (4/11). Οι Αγρινιώτες ήταν σα να μην μπήκαν καθόλου στον αγωνιστικό χώρο, αφού μόλις στο 8ο λεπτό βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-0. Ο Παναιτωλικός πλήρωσε ακριβά τα λάθη του και γνώρισε εύκολη ήττα από τους Ακρίτες, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Μπρίτο. Άνοργάνωτος, χωρίς συγκέντρωση και πλήρως άκεφος ο Παναιτωλικός που θύμισε εποχή… Πόντες!

Δύο γκολ σε 8 λεπτά οι Ακρίτες

Η Ξάνθη μπήκε φουριόζα στο ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μπρίτο. Ο Λόπες έχασε τη μπάλα από τον Τριάδη, ο οποίος έδωσε δεξιά στον Λουσέρο, ο Γεντρίσεκ άφησε στον Μπρίτο κι ο Αφρικανός σκόραρε με πλασέ μέσα από την περιοχή. Πριν καλά-καλά συνέλθει ο Παναιτωλικός, ήρθε και δεύτερο τέρμα. Ο Μόρας έχασε την μπάλα και υπέπεσε σε φάουλ, προκειμένου να μην βγει τετ α τετ ο αντίπαλός του. Ο Μπρίτο εκτέλεσε εξαιρετικά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2 μόλις στο 8ο λεπτό!

Ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθόλου και δεν απείλησε σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου την εστία του Ζίβκοβιτς. Σα να μην έφτανε αυτό, η Ξάνθη πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Λουσέρο έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Γεντρίσεκ έκανε κοντρόλ, σούταρε με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 36ο λεπτό παγώνοντας εκ νέου το γήπεδο του Παναιτωλικού, ο οποίος απείλησε για πρώτη φορά στο 45+1 με σουτ του Ρόσα.

Αντέδρασε κάπως, αλλά ήταν πολύ αργά…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός προσπάθησε να παλέψει το ματς, αλλά δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση. Στο 49ο λεπτό, ο Ζίβκοβιτς απομάκρυνε σε κόρνερ σουτ του Μπεχαράνο, ενώ ύστερα από λίγα δευτερόλεπτα αντέδρασε εξαιρετικά στην κεφαλιά του Μίχαϊ και σε δυνατό σουτ του Ντίας εντός της περιοχής. Ο Σέρβος απομάκρυνε και το σουτ του Βλαντ Μοράρ στο 61′.

Στο 83′ η Ξάνθη λίγο έλειψε να φτάσει σε 4ο γκολ μετά από λάθος του Χαντάκια, αλλά ο Μπρίτο επιχείρησε να “σκάψει” τον Κυριακίδη χωρίς επιτυχία. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μάσουρεκ στο 88ο λεπτό. Ο Ντίας πέρασε την μπάλα στον Αργεντινό και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης
Βοηθοί: Αλέξανδρος Γρεβένης, Κωνσταντίνος Νικολαΐδης
Παναιτωλικός(Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Μύγας, Μόρας (60′ Χαντάκιας), Μίχαϊ, Μαρινάκης, Μπράβο (46′ Μπεχαράνο), Λόπες (46′ Μάρκος Πάουλο), Ρόζα, Μασουρέκ, Ντίας.
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σβάρνας, Λισγάρας, Κασάδο, Μεχία (69′ Μελιόπουλος), Τριάδης, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Μπρίτο (86′ Κίκε Μπουλά), Γεντρίσεκ (78′ Ρότσε).
Γκολ: 3′, 8′ Μπρίτο, 36′ Γεντρίσεκ
Κάρτες: 7′ Μόρας, 66′ Μίχαϊ, 70′ Μοράρ / 33′ Μεχία, 37′ Κασάδο, 70′ Μελιόπουλος, 89′ Ρότσε