Ενώ είχε τον έλεγχο του αγώνα δεν μπορούσε να σκοράρει, εν αντιθέσει με τον ΟΦΗ, ο οποίος αξιοποίησε κάθε ευκαιρία του

Βελτιωμένος σε γενικές γραμμές παρουσιάστηκε ο Παναιτωλικός στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει την πρόκριση στους «8», όπου περίμενε ο Πανσερραϊκός, προσφέροντας μία ιδανική ευκαιρία για διάκριση μέσω του Κυπέλλου. Στο παιχνίδι παρουσιάστηκε βελτίωση στον δημιουργικό τομέα, με τον Φερνάντες να έχει γίνει ο κινητήριος μοχλός, αλλά η ψυχολογία μετά τον αποκλεισμό και το 5ο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη δημιούργησε νέα… δεδομένα.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και έκλεισε τον ΟΦΗ στα καρέ του. Η κρητική ομάδα ανταπεξήλθε στις περισσότερες των περιπτώσεων σχετικά εύκολα, ενώ είχε και την τύχη με το μέρος της σε πολλές φάσεις. Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, ο ΟΦΗ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 1-0 επιδεικνύοντας περίσσιο πάθος. Ο Παναιτωλικός πίεσε πολύ στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί με τον Ρότσα σε μία φάση, όπου λίγοι θα περίμεναν κάτι καλό. Ο ΟΦΗ αφυπνίστηκε και άρχισε δειλά – δειλά να βγαίνει μπροστά και με μία ατομική ενέργεια του Σίσιτς κατάφερε να ισοφαρίσει και να γυρίσει ανάποδα την ψυχολογία των παικτών του Τεννέ, οι οποίοι από εκείνη τη στιγμή και μετά εκνευρίστηκαν και έχασαν το πλεονέκτημα που είχαν.

Μία αντεπίθεση με τον Καμαρά στο δεύτερο ημίχρονο επανέφερε τους παίκτες του Παναιτωλικού σε εγρήγορση, αφού ο Σενεγαλέζος επιθετικός κέρδισε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Βάντο και ο Παναιτωλικός έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα. Ωστόσο η… επιφώτηση του Αναστόπουλου να βάλει τον Μπούρμπο όχι απλώς του… έκατσε, αλλά ο έμπειρος χαφ κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Σα να μην έλειπε αυτό, το δολοφονικό τάκλιν του Φερνάντες στον Σίσιτς επανέφερε την αριθμητική ισορροπία στο παιχνίδι, με τον Πορτογάλο να χαλάει με την ενέργειά του αυτή την συνολική του εικόνα στον αγωνιστικό χώρο.

Από εκεί και πέρα όλα είχαν κριθεί. Ο ΟΦΗ έπαιζε με όλους τους παίκτες πίσω από την μπάλα, την ίδια ώρα που όλοι οι παίκτες του Παναιτωλικού ήταν στην επιθετική γραμμή της ομάδας. Αφού ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να σκοράρει στο τελευταίο δεκάλεπτο πολιορκίας, το παιχνίδι είχε θεωρητικά λήξει και όλοι περίμεναν το τελευταίο σφύριγμα… Ο ΟΦΗ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και κατάφερε στην τελευταία φάση του αγώνα να βάλει και τρίτο γκολ, κλειδώνοντας την μεγάλη του νίκη – πρόκριση μέσα στο Αγρίνιο.

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)

Κίτρινες: Μητρόπουλος, Άντι, Παλαιολόγος – Βάντο (2), Σίσιτς, Παπουλής, Ταυλαρίδης

Κόκκινες: Φερνάντες – Βάντο

Παναιτωλικός (Τεννές): Τζενάμο, Άντι, Αναστασιάδης, Παλαιολόγος (83′ Μπελεβώνης), Ντολεζάι, Μητρόπουλος, Μουμίν (70′ Πασάς), Καμαρά, Ρότσα, Φερνάντες, Χαριστέας (33′ λ.τρ. Καραμαλίκης).

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Βεζυρίδης, Γαλανόπουλος, Ταυλαρίδης, Σόουζα, Βάντο, Κάλαϊτζιτς, Μπόντορ, Ζορμπάς (57′ Μπούρμπος), Τζ. Λόπεθ (73′ Πίτσος), Σίσιτς (63′ λ.τρ. Παπουλής), Μάντζιος.

Που κρίθηκε

Η διαφορά των δύο ομάδων στο τελείωμα των φάσεων ήταν το στοιχείο που έκρινε τον αγώνα. Ο Παναιτωλικός δημιούργησε πολύ περισσότερες ευκαιρίες από τον ΟΦΗ, ο οποίος χτυπώντας στην κόντρα, αλλά και έπειτα από παιδαριώδη λάθη της άμυνας κατάφερε να βάλει 3 γκολ σε 6 φάσεις που δημιούργησε. Ο Παναιτωλικός έχασε κλασσικές ευκαιρίες και ο Νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε γι’ ακόμη μία φορά.

Ο καλός

Ο Χουσείν Μουμίν ήταν γι’ ακόμη ένα παιχνίδι εξαιρετικός σε όλους τους τομείς, αποδεικνύοντας ότι έχει ανέβει πάρα πολύ τον τελευταίο καιρό. Η απόδοσή του είναι βαρόμετρο για την ομάδα, αλλά είναι ακατανόητη η λογική του Τεννέ να τον αντικαθιστά όντας ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Ο Έλληνας μέσος είχε καίριες επεμβάσεις στην άμυνα, ενώ βοήθησε αρκετά στο οργανωτικό κομμάτι ελευθερώνοντας τον Φερνάντες

Ο κακός

Ο Σίσιτς ήταν ο χειρότερος παίκτης του γηπέδου, αλλά κατάφερε να γίνει πρόσωπο του αγώνα με δύο ενέργειες που άλλαξαν τα πάντα. Ο Σλοβένος δεν επιβεβαίωσε τις… περγαμηνές του παρά μόνο στην φάση του γκολ της ισοφάρισης. Η δεύτερη ενέργειά του ήταν ότι κατάφερε με την προκλητικότητά του να εκνευρίσει τους γηπεδούχους (παίκτες και οπαδούς). Χαρακτηριστική είναι η φάση στο δεύτερο γκολ, όπου όλος ο ΟΦΗ πανηγυρίζει μαζί το γκολ και ο Σίσιτς απλώς… κραυγάζει προς την κερκίδα.

Οι φάσεις του αγώνα

7′ Σέντρα του Άντι από αριστερά, τελικός αποδέκτης ο Χαριστέας, αλλά δεν μπορεί να πιάσει «γεμάτο» σουτ και στέλνει την μπάλα άουτ.

8′ Φερνάντες, Καμαρά και Ρότσα συνεργάζονται άψογα, με τον τελευταίο να βγάζει σέντρα στον Χαριστέα, αλλά ο Χαριστέας δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

11′ Πολύ καλή σέντρα του Άντι, μόνος του ο Παλαιολόγος, αλλά το πλασέ του απομακρύνει με τα πόδια ο Βεζυρίδης.

18′ Σουτ του Ζορμπά, μπλοκάρει εύκολα ο Τσενάμο.

23′ Ο Μητρόπουλος βρίσκει χώρο στην κόντρα, αλλά ο Βεζυρίδης ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε το σουτ του νεαρού μέσου.

27′ Αντεπίθεση για τον ΟΦΗ με τον Μάντζιο από αριστερά να κάνει σέντρα στο κέντρο της περιοχής, το σουτ του Μπόντορ όμως βρίσκει πάνω στο σώμα του Άντι, ο οποίος στη συνέχεια απομακρύνει τον κίνδυνο.

28′ Σουτ του Φερνάντες, αλλά η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βεζυρίδη.

35′ ΓΚΟΛ Εξαιρετική σέντρα στην πλάτη της άμυνας από τον Μητρόπουλο, ο ξεχασμένος Ρότσα πετάγεται και με ωραία κεφαλιά κάνει το 1-0.

38′ Ο Άντι με ωραία ατομική ενέργεια περνάει 2 παίκτες και σουτάρει λίγο άουτ.

42′ ΓΚΟΛ. Εκπληκτικό γκολ από τον Σίσιτς, ο οποίος κάνει πολύ καλή ενέργεια και με ένα άπιαστο αριστερό σουτ γράφει το 1-1.

49′ Βαθιά μπαλιά του Ντολεζάι στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, πετάγεται ο Άντι, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Βεζυρίδης μπλόκαρε εύκολα.

51′ Ακυρώνεται σωστά γκολ του Παλαιολόγου (μετά από κόρνερ του Φερνάντες), αφού έχει προηγηθεί χέρι του Καμαρά.

58′ ΓΚΟΛ Εξαιρετική πάσα του Λόπες στον Μπούρμπο, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα κάνει το 1-2.

68′ Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με τον Παπουλή, ο οποίος καθυστέρησε και ο Άντι του έκλεισε τον διάδρομο, με αποτέλεσμα να πλασάρει άουτ.

93′ Οι παίκτες του Παναιτωλικού παίζουν κεφαλιές μέσα στην περιοχή του, αλλά την κεφαλιά του Ντολεζάι αποκρούει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα ο Βεζυρίδης.

96′ Τετ α τετ του Μπούρμπου με τον Τσενάμο, αλλά πλασάρει άουτ.

97′ Λάθος διώξιμο του Τσενάμο, ο Γαλανόπουλος βγάζει λόμπα στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού και ο Μάντζιος εύκολα πλασάρει τον Τσενάμο για το 1-3.