“Αυτοκτονία” στο 97΄ για τον Παναιτωλικό στη Λαμία

Όλα έδειχναν ότι ο Παναιτωλικός θα πανηγυρίσει το τρίποντο, αλλά η Λαμία ισοφάρισε στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα…

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με δύο τέρματα, αλλά τελικά δεν έφυγε νικητής από τη Λαμία, η οποία ισοφάρισε στο 97ο λεπτό σε 2-2! Ρόσα και Ντίαζ τα γκολ για τα “καναρίνια” στο πρώτο ημίχρονο. Ακόστα και Βουό τα γκολ για τους γηπεδούχους…

Ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε στο γήπεδο με στόχο να “χτυπήσει” στις αντεπιθέσεις κάτι που λειτούργησε από πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 12΄ ο Ντίας από δεξιά γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι όπου ήταν ο Μαρινάκης εκείνος έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Ασίγκμα και στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι. Η άμυνα της Λαμίας δεν αντέδρασε και ο Ρόσα με κεφαλιά έσπρωξε στα δίχτυα και έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό.

Ο Παναιτωλικός με νέα αντεπίθεση έκανε το 2-0 λίγα λεπτά μετά. Ο Μπεχαράνο άνοιξε στον Μάζουρεκ, εκείνος με τη μία στον Μοράρ, ο οποίος έκανε το τακουνάκι κι έβγαλε μόνο του τον Ντίαζ. Ο τελευταίος πλάσαρε σωστά και έκανε το 2-0. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν βάλει και τρίτο τέρμα λίγο αργότερα όταν ο Μοράρ βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, αλλά τον νίκησε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων και το 0-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Λαμία προσπαθούσε να απειλήσει αλλά χωρίς επιτυχία. Ώσπου ήρθε το 1-2 στο 69ο λεπτό. Ο Ακόστα βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Τσενάμο. Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους και άρχισαν να πιέζουν, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν. Και πάνω που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Αγρινίου θα έκανε τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα, στο 97′ και μετά από σέντρα του Βάντερσον, ο Όμο πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μπλάζιτς τη δεύτερη και ο Βουό από κοντά έκανε το 2-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Σημειώνεται ότι στο 94′ ο Μπεχαράνο έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Ακόστα και ο παίκτης των γηπεδούχων τον απώθησε. Ο πρώτος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή και στη συνέχεια ο Ακόστα την απευθείας κόκκινη.

Διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)
Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος (29′ Αναστασόπουλος), Ασίγκμπα, Κουκόλης (42′ Βουό), Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Πίτι (62′ Καραγιάννης), Ακόστα, Βάντερσον.
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τσεναμο, Μαρινάκης, Μιχάι, Μόρας, Ρότσα, Πάουλο, Μπεχαράνο, Ρόσα (70′ Κλέσιο), Μάζουρεκ (75′ Τσοκανης), Μοράρ (79′ Μαρκόβσκι), Ντίας.
Γκολ:  69′ Ακόστα, 90+7′ Βουό / 12′ Ρόσα, 24′ Ντίας
Κίτρινες: Όμο, Αναστασόπουλος / Μόρας, Ρόσα, Μοράρ, Μπεχαράνο
Κόκκινες: Ακόστα, Παπαδόπουλος / * Μπεχαράνο