Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Αψυχολόγητη ήττα για τον Παναιτωλικό στη Λάρισα (4-2)

Ήττα με 4-2 παρότι ο Τίτορμος προηγήθηκε στο 1ο λεπτό!

Ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 4-2 το μεσημέρι της Κυριακής (15/4) στη Λάρισα από την τοπική ομάδα, παρότι στο πρώτο κιόλας λεπτό είχε πανέμορφο προηγηθεί με γκολ του Μοράρ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 9′, προηγήθηκαν στο 15′ και η υπερβολική κόκκινη του Πάουλο “κλείδωσε” το ματς για τους “βυσσινί” από το 21ο λεπτό.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο παιχνίδι του AEL FC Arena έκανε ο Παναιτωλικός, που προηγήθηκε με γκολ του Μοράρ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό! Ο Ρόσα έβγαλε ωραία μπαλιά στον Ρουμάνο, ο οποίος “κρέμασε” τον Μπόζοβιτς για το 0-1. Το γκολ ωστόσο περισσότερο βάρυνε τα πόδια των παικτών του Δέλλα, παρά “τους έδωσε φτερά”. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους και άρχισαν να πιέζουν την εστία του Κυριακίδη.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για τα καλά στο 4ο λεπτό, αλλά ο Κυριακίδης απέκρουσε τα δύο σουτ των Αγκάνοβιτς και Μιλοσάβλιεβιτς. Τελικά, η ισοφάριση για τους “βυσσινί” ήλθε στο 8′. Ο Αγκάνοβιτς έδωσε στον επερχόμενο Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1. Οι Θεσσαλοί έφθασαν γρήγορα και σε δεύτερο γκολ. Στο 16′, ο Ντέλετιτς εκτέλεσε το κόρνερ από τη δεξιά πλευρά, ο Γκόλιας στο πρώτο δοκάρι έπιασε μια απίστευτη γυριστή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Στο 21ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Πάουλο, σε μία αμφισβητούμενη φάση, για χτύπημα εκτός φάσης. Η απόφαση έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες του πάγκου του Παναιτωλικού.

Στο 41′, ο Σκουλάς καταλόγισε σωστά πέναλτι σε ανατροπή του Ναζλίδη από τον Τσοκάνη. Ο Ναζλίδης εκτέλεσε α λα Πανένκα το πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε κι ευστόχησε για να διαμορφώσει το 3-1 υπέρ των γηπεδούχων, που ήταν και σκορ ημιχρόνου…

Στο 57′, ύστερα από σέντρα του Χούμπτσεφ από τα αριστερά, ο Αγκάνοβιτς πολύ εύκολα έστειλε την μπάλα από κοντά εντός περιοχής στα δίχτυα. Στο 61ο λεπτό ήλθε ένα ακόμη γκολ. Έγινε η σέντρα από τα δεξιά με στόχο τον Ρόσα, ο Μπόζοβιτς βγήκε να απομακρύνει, ο Μασούρας δεν τον είδε και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα εκεί όπου νόμιζε πως ήταν ο Μαυροβούνιος.

Στο 82ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν ακόμη περισσότερο το σκορ. Ο Μοράρ μπήκε από τα δεξιά με ωραία κίνηση, γύρισε προς το κέντρο, αλλά ο Ντίας δεν μπόρεσε με σουτ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά (84′), ο Περόνε δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τη λανθασμένη απομάκρυνση του Μαρινάκη, καθώς ο Κυριακίδης απέκρουσε το πλασέ του Αργεντινού.

Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς
ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπόζοβιτς, Ζίζιτς, Μόρας, Γκόλιας, Μασούρας (70′ Μλαντένοβιτς), Χούμπτσεφ, Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (62′ Περόνε), Ντέλετιτς (80′ Μπάλλας), Ναζλίδης.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Γιαννιώτης, Τσοκάνης, Μίχαϊ, Μαρινάκης, Μπράβο (63′ Ρόσα), Μάρκος Πάουλο, Κλέζιο (80′ Κλέζιο), Ντίας, Φάρλεϊ Ρόζα, Μοράρ.
Γκολ:  8′ Μιλοσάβλιεβιτς, 15′ Γκόλιας, 42′ πεν. Ναζλίδης, 57′ Αγκάνοβιτς / 1′ Μοράρ, 61′ αυτ. Μασούρας.
Κίτρινες κάρτες: 19′ Μασούρας, 20′ Μόρας, 75′ Φατιόν / 31′ Μαρινάκης, 35′ Μπράβο.
Κόκκινη κάρτα: 21′ (απευθείας) Μάρκος Πάουλο.