Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου ο Παναιτωλικός

Την ήττα γνώρισε ο Παναιτωλικός στην Κρήτη από τον Εργοτέλη, ο οποίος επικράτησε με 3-2 στο Γεντί Κουλέ και άφησε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης τα “καναρίνια”. Τραγική εμφάνιση από τους παίκτες του Ματζουράκη, που προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς επιτυχία…

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Καμαρά (31′), ενώ πριν το ημίχρονο ο Μάνος έκανε το 2-0. Ο Τίτορμος μείωσε στο 49′ με τον Βασιλείου, αλλά δεν πρόλαβε να χαρεί, αφού ο Ίνιατς έκανε το 3-1. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Βιγιαφάνιες στο 72′.

Έχασε πέναλτι στο ξεκίνημα ο Κάπελ

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Παναιτωλικό, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Κάπελ κέρδισε πέναλτι. Δυστυχώς όμως ο Ολλανδός δεν ήταν εύστοχος στην εκτέλεσή του, νικήθηκε από τον Δερμιτζάκη και πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία του Παναιτωλικού να προηγηθεί στο παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Ματζουράκη δεν υπήρχαν στο γήπεδο. Ο Εργοτέλης έκανε ότι ήθελε σε μεσαία γραμμή και επίθεση, δημιουργούσε ευκιαρίες και μοιραία προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με μακρινό σουτ του Καμαρά, ενώ λίγο πριν το ημίχρονο, στο 45′ ο Μάνος μετά από εξαιρετική σέντρα του Κούτρη έκανε το 2-0!

Νωρίτερα, ο Ουάρντα είχε γίνει αναγκαστική αλλαγή, την θέση του οποίου πήρε ο Βιγιαφάνιες.

Με γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο για να ξαναμπεί στον αγώνα. Ο Βασιλείου από θέση οφ-σάιντ έκανε το 2-1 μόλις στο 4ο λεπτό της επανάληψης. Δυστυχώς όμως οι Αγρινιώτες δεν χάρηκαν ιδιαίτερα, αφού ο Ίνιατς σε κενή εστία έκανε το 3-1 για τον Εργοτέλη, μόλις δύο λεπτά μετά. Μία φάση που επίσης φαίνεται να ξεκινάει από αντικανονική θέση.

Στην συνέχεια ο Εργοτέλης άρχισε να οπισθοχωρεί, ο Παναιτωλικός κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο ανεβάζοντας την απόδοσή του και στο 72′ ο Βιγιαφάνιες έβαλε ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του με πλασέ μέσα από την περιοχή, μειώνοντας σε 3-2.

Η πολιορκία των φιλοξενούμενων κράτησε μέχρι το φινάλε, χωρίς όμως να έρθει ένα τρίτο γκολ. Πολύ καλό ήταν ένα σουτ του Ρομέρο, αλλά ο Δερμιτζάκης είχε την απάντηση. Το 3-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και τα “καναρίνια” έφυγαν από την Κρήτη έχοντας στην… πλάτη τους τον αποκλεισμό τους από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Εργοτέλης (Λαμπράκης): Δερμιτζάκης, Ρέντζας, Γρομητσάρης, Άλλα, Κυριακόπουλος (88′ Γιαλούσης), Φουκαράκης, Καμαρά, Μάνος, Μπουρσέλης, Κούτρης (76′ Κούρτης), Ίνιατς (61′ Δωματάς).
Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Στεφανάκος, Κουτρουμάνος (46′ Μαρκόφσκι), Μάκος, Κόρσιενς (56′ Παπάζογλου), Ρουμπουλάκου, Μπεχεράνο, Ρομέρο, Ρουσκουσέδα, Κάπελ, Ουάρντα (37′ Βιγιαφάνες), Βασιλείου.