Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Από το -13… στο +13 η ΑΛΦΑ, που νίκησε ξανά στην Άρτα

Από την… κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε η ΑΛΦΑ το Σάββατο 28 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 6ης Αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι Αγρινιώτες πέρασαν νικηφόρα για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες από το κλειστό του ΔΑΚ Άρτας, αφού επικράτησαν με μεγάλη και δύσκολη ανατροπή επί του Πύρρου Αρταίων (45-58).

Οι παίκτες του Ντίνου Καραπιπέρη μπήκαν χωρίς συγκέντρωση στον αγώνα και βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ από τα πρώτα λεπτά. Ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων (18-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο με κάκιστη απόδοση στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 11-4, η ΑΛΦΑ βρέθηκε να πηγαίνει στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 13 πόντους (29-16)!

Στην επανάληψη όμως, οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν και σιγά-σιγά ψαλίδιζαν τη διαφορά, μειώνοντας αρχικά με τη λήξη 30 λεπτών στους 5 πόντους (39-34). Στην τέταρτη δεκάλεπτο και με την αντεπίθεση διαρκείας να συνεχίζεται, η ΑΛΦΑ πέρασε μπροστά στο σκορ και πήρε τη νίκη κόντρα στον Πύρρο Αρταίων με 13 πόντους διαφορά (45-58). Σημαντικό στοιχείο για τη νίκη της ΑΛΦΑ ήταν η εξαιρετική αμυντική λειτουργία στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού δέχτηκε μόλις 6 πόντους, ενώ σκόραρε 24!

Πολύ καλός και πρώτος σκόρερ ο Κυριαζής (19π.), που ευστόχησε σε 5 κρίσιμα τρίποντα, με τον Σταυρόπουλο να τον ακολουθεί με 12 πόντους. Από τους γηπεδούχους, ο Πέτσας (10π.) και ο Βάσσιος (9π.) ήταν οι καλύτεροι.

Δεκάλεπτα: 18-12, 29-16, 39-34, 45-58
Πύρρος Αρταίων: Πέτσας 10, Αποστολάκης 6(2), Γκανάρας 6, Αναγνώστου 4, Μπαρκούζος 2,Βάσσιος 9, Δημητρίου 8, Λάμπρου, Γεωργογιάννης, Ευθυμίου.
ΑΛΦΑ: Τσέπας, Διαμάντης 4, Θεοδωρακόπουλος, Σταυρόπουλος 12(2), Κουβέλης 8, Ηλιού, Κορόζης, Κυριαζής 19(5), Βατίστας 9, Παρθένης, Θεοφάνης, Κουδούνας 6.

• Επόμενο ματς για την ΑΛΦΑ με τον ΠΑΣ Ναυπάκτου στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου, το Σάββατο 5 Δεκεμβρίου (16:00).